PRETEKLI DOGODKI
Četrtek, 15. 12. 2016, ob 20:00
FriForma: Ana Kravanja, Lotus Eddé Khouri, Jean-Luc Guionnet, Daichi Yoshikawa in Samo Kutin
Vodnikova domačija Šiška (Vodnikova 65)Četrtek, 15. 12. 2016, ob 20:00
FriForma: Ana Kravanja, Lotus Eddé Khouri, Jean-Luc Guionnet, Daichi Yoshikawa in Samo Kutin
V dopisovanju, gibalno-glasbeni performans
Avtorici in izvajalki: Ana Kravanja in Lotus Eddé Khouri, ob 20.00
ob
21.00
Koncert: Jean-Luc Guionnet (saksofon), Daichi Yoshikawa (elektronika) in Samo Kutin (hurdy-gurdy, elektronika)
Vstopnina: 5€
Konec sezone koncertnega cikla FriForma bomo sklenili s prvim skupnim projektom instrumentalistke in vokalistke Ane Kravanja in pariške plesalke in koreografinje Lotus Eddé Khouri. Plesno-glasbenemu nastopu bo sledil koncert Jean-Luc Guionneta, Daichija Yoshikawe in Sama Kutina, ki so večkrat drug z drugim nastopali v duih tokrat pa bodo, na povabilo FriForme, prvič nastopili kot trio.
Idejo o skupnem projektu sta Ana Kravanja in Lotus Eddé Khouri začeli razvijati po sodelovanju na Kongresu svobodne improvizacije ImproCon v Kumrovcu na Hrvaškem, kjer sta poleti 2015 prvič skupaj nastopili v dveh glasbeno-gibalnih ad hoc improvizacijskih zasedbah. Z večjo skupino glasbenikov in performerk sta ponovno skupaj nastopili decembra 2015 na performansu v podhodu Ajdovščina v Ljubljani, v organizaciji KUD Mreža.
Projekt V dopisovanju je plod večmesečnih izmenjevanj nalog, ki sta si jih Ana in Lotus dodeljevali preko elektronske pošte. Namen nalog je bil preseči lastne kreativne vzorce in odpreti nove izrazne možnosti. Izhajata iz razmišljanja o njunih vsakodnevnih umetniških praksah ter o njihovem položaju na javnih predstavitvah. Preko zadanih izzivov znotraj različnih umetniških praks preizprašujeta lastno ustvarjalnost in osebno v odnosu do skupnega.
Ana Kravanja je glasbenica, violinistka, ki na področju improvizirane glasbe sodeluje z mnogimi slovenskimi in tujimi glasbeniki in plesalci. Zasnovala je Kompozicijo za pepel - skulpturno postavitev z živim zvočnim materialom (2013) in projekt Glacies - strukturirano improvizacijo za kvartet in kompozicijo Tinitus za oktet hladilniških polic (2014). Letos je sodelovala pri večmedijskem projektu Resurekcija pod idejno zasnovo in režijo Bratka Bibiča, uprizorjenem v Javorci in v Ljubljani. V duu Najoua ustvarja avtorsko glasbo na štirinajstih kalimbah, v triu Širom pa komponira na razna klasična, tradicionalna in doma narejena glasbila. Aktivno se ukvarja tudi z vokalnim raziskovanjem.
Povezava: https://www.youtube.com/watch?v=nS1vcGL1E3M
Lotus Eddé Khouri (1983) je v Parizu živeča plesalka in koreografinja. Po študiju na cirkuški akademiji Circus Annie Fratellini se je usmerila k plesu in se izpopolnjevala pri priznanih koreografinjah Catherine Diverrès in Nacera Belaza. Kot performerka je sodelovala na večletni mednarodni turneji plesalca in koreografa Muhanada Rasheeda s katerim še vedno sodeluje na področju videa, performansa in sodobnega plesa zreduciranega na najpreprostejši gib. Od leta 2010, v svojih projektih videa in performansa, sodeluje z glasbenikoma Jean-Luc Guionnetom in Stéphane Rivesom in kiparjem Christophe Macéem. Od leta 2013 raziskuje razmerja med plesom in glasbo ali med plesom in drugimi umetniškimi disciplinami. Pri njenem delu je osnovnega pomena redukcija pomena, pripovedi, gibov in gest, kakor tudi omejitev kostumografije in scenografije.
Povezave: http://lotuseddekhouri.com/STRUCTURE-COUPLE, http://lotuseddekhouri.com/RECIPROCAL-SCORES, http://lotuseddekhouri.com/TOURNURES
Jean-Luc Guionnet (Lyon, 1966) je človek raznolikih ustvarjalnih in raziskovalnih interesov. Je improvizator, skladatelj elektroakustične glasbe, slikar, performer in filozof, ki je diplomiral na Sorboni iz sodobne umetnosti in estetike. Pri nas ga poznamo predvsem v vlogi saksofonista in organista, ki se je tukajšnjemu občinstvu predstavil na več samostojnih koncertih svobodno improvizirane glasbe, pa tudi na nastopih z drugimi improvizatorji (npr. Seijirom Murayamo) in zasedbami (free-jazzovski trio The Ames Room).
V Parizu delujoči glasbenik je kot solist, z lastnimi zasedbami in v raznih sodelovanjih doslej izdal več kot trideset plošč po vsem svetu, napisal številne skladbe in ustvaril več radijskih iger in programov za Radio France. Med njegovimi sodelavci v polju elektroakustične glasbe so Eric La Casa, Eric Cordier, Pascal Battus, Edward Perraud, Frédéric Blondy, Sophie Agnel, André Almuro, Olivier Benoit idr. Igra predvsem v lastnih zasedbah Hubbub, Phéromone in The Ames Room (s Claytonom Thomasom in Willom Guthriejem). Komponira predvsem za teater, plesni teater in eksperimentalne filme.
Kot organist združuje veščino improvizacije z jezikom sodobne glasbe 20. stoletja. Igral je po cerkvah in samostanih po vsej Evropi, največ v Franciji, pa tudi v Avstriji, Veliki Britaniji, Španiji, Švici, na Škotskem… Posnetki teh koncertov so izšli na več nosilcih zvoka v Franciji, Maleziji, ZDA in na Japonskem.
Povezava: www.jeanlucguionnet.eu
Daichi Yoshikawa (1986) je eden najbolj zanimivih improvizatorjev mlajše generacije, ki trenutno živi med Berlinom in Londonom. Njegovi pripomočki so mikrofoni, Yamaha MSP3, MSP5, H27 in mešalka Mackie, razni kovinski objekti ter majhna tolkala. Zanima ga, pogosto glasna, konstrukcija momenta, ki ga deli s soigralci. Predkratkim je ustanovil trio, ki ga je poimenoval наказание s švedskim kontrabasistom Joelom Gripom in francoskim bobnarjem Antoninom Gerbalom.
Daichi Yoshikawa je bil letos rezident cikla FriForma, ki je na tedenskem bivanju v Ljubljani, nastopil s triom lll 人izg. /el/) in v duu s Samom Kutinom. V drugi polovici decembra se bosta podla na kratko turnejo v Udine, Gradec in na Dunaj.
Povezava: daichiyoshikawa.tumblr.com
Samo Kutin (1982) je znan po rabi nekonvencionalnih instrumentov, bodisi tistih, ki so že izginili iz vsakdanje rabe, ali doma narejenih zvočil sestavljenih iz strun, lesa, buč, železa, kamna, stekla in odpadnega materiala. Eden izmed tradicionalnih inštrumentov, ki jih uporablja, je tudi madžarsko srednjeveško glasbilo hurdy gurdy, s katerim ga lahko vidimo na ljubljanskih ulicah in na nastopih eksperimentalne improvizacije. Vodi glasbene delavnice za otroke, ustvarja glasbo za pravljice in gledališča in med drugim sodeluje v glasbenih skupinah Samo Gromofon, Salamandra salamandra, Najoua, Horda grdih in Širom. Na polju neidiomatske improvizacije zadnja leta poglobljeno raziskuje zvočno hrupni potencial hurdy-gurdyja, ki ga poleg učinkovitih preparacij suvereno in s hoteno grobostjo ozvočuje prek kontaktnih mikrofonov in akustičnih resonatorjev, kot so vzmeti in sodi. Lahko bi rekli, da predvsem z uporabo kontaktnih mikrofonov skenira in na plano vleče drobovne procese inštrumenta, z direktno fizično aplikacijo pa tudi povzroča in plasira do sedaj neznana trenja.
Povezava:http://www.sploh.si/samokutin
Projekt »V dopisovanju« je podprlo Ministrstvo za Kulturo RS.
Koncertni cikel FriForma podpirata Ministrstvo za Kulturo RS in MOL-Oddelek za kulturo.
^^^^^^
Četrtek, 8. 12. 2016, ob 21:00
Metabonma: Andrea Centazzo/ No Boundaries (tolkalski solo)
Klub GromkaČetrtek, 8. 12. 2016, ob 21:00
Metabonma: Andrea Centazzo/ No Boundaries (tolkalski solo)
Letošnjo sezono Metebonma bomo slavnostno zaključili z vrhunski elektro-akustičnim tolkalskim koncertom “najbolj vplivnega tolkalca zadnjih 20 let” (Modern Drumer, 2006), Andree Centazza.
Andrea Centazzo bo naslednji dan, 9. 12. 2016, na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, vodil seminar za tolkala namenjen učencem, dijakom, študentom in profesorjem.
Več informacij in prijava: http://www.kgbl.si/seminarji.html
V več kot 40-letni karieri je tolkalec, skladatelj, avtor, dirigent in multimedijski umetnik Andrea Centazzo odigral več kot 1000 koncertov v Evropi, Aziji in ZDA ter nastopil v številnih radijskih in televizijskih oddajah po vsem svetu. Posnel je več kot 120 LP plošč, CD-jev in DVD-jev. Centazzo je avtor 400 kompozicij (od oper in simfonij do solističnih del) in 8 muzikoloških knjig. Predaval je o tolkalih, glasbi, umetnosti, filmu in videu na vrsti univerz, akademijah in glasbenih konservatorijih, med drugimi na Univerzi v Bologni in konservatoriju v Stuttgartu. Kot dirigent je nastopal v American Youth Symphonic Orchestra, The LA Contemporary Orchestra, The Mitteleuropa Orchestra, The ER Youth Symphonic Orchestra in številnih drugih. Dirigiral in uprizoril je tudi lastna operna dela ter gledališke predstave drugih ameriških avtorjev.
V zgodnjih 80-tih in kasneje je igral v duih, triih in ansamblih, z mnogimi izvrstnimi tolkalci, kot so: Barry Altschul, David Moss, Andrew Cyrille Pierre Favre, Alex Cline, Tony Oxley, Paul Lovens, Paul Lytton in Steve Hubback.
Od 80-tih naprej je ustvarjalno pozornost usmerjal v multimedijsko produkcijo, ki vključuje tradicionalne in elektronske instrumente ter video.
Njegova bogata kariera je odmevna tudi na polju proste improvizacije, kjer je sodeloval z muzičisti, kot so: Don Cherry, John Zorn, Steve Lacy, Lester Bowie, Evan Parker, Derek Bailey, Henry Kaiser, Marilyn Crispell, Anthony Coleman in mnogi drugi.
Vstopnina: 5€
Povezave:
http://www.andreacentazzo.com/
www.ictusrecords.com
Organizacija: KUD Mreža v sodelovanju s Klubom Gromka
^^^^^^
Četrtek, 1. 12. 2016, ob 20:30
FriForma: Tristan Honsinger in Joel Grip
Vodnikova domačija, Šiška, Ljubljana.Četrtek, 1. 12. 2016, ob 20:30
FriForma: Tristan Honsinger in Joel Grip
Tristan Honsinger: violončeloJoel Grip: kontrabas
Humor, inovativna raba razširjenih tehnik igranja, glasbena prefinjenost, komunikacija z občinstvom, vokaliziranje in naslanjanje na gledališko prvino - burlesko, je najmanj, kar nam obeta ta duet.
Tristan Honsinger se je rodil leta 1949 v Vermontu, ZDA. Čelo je začel igrati pri devetih, pri dvanajstih pa je že redno nastopal. Izobraževal se je na Konservatoriju za glasbo Nova Anglija v Bostonu in pri Paulu Olefskyju na Konservatoriju Peabody v Baltimoru. Leta 1969 se je preselil v Montreal, kjer se je razvil v improvizatorja in skladatelja. Od sredine sedemdesetih živi v Evropi in je na svoji več kot pol stoletja dolgi glasbeni poti pustil pomemben pečat v zasedbah Cecila Taylorja, Dereka Baileyja (Company) in Alexandra Von Schlippenbacha (Globe Unity Orchestra). Več kot deset let je sodeloval s plesalko Katie Duck. V Amsterdamu je pridružil bobnarju Hanu Benninku in pianistu Mishi Mengelbergu v avant-jazz orkestru Instant Composers Pool. Njegova glasba je začela presegati klasično izobrazbo saj je začel vključevati divjo, prosto improvizacijo, jazz in evropsko ljudsko glasbo. Preizkusil se je tudi na drugih glasbenih področjih in med drugim sodeloval z britansko postpunk zasedbo The Pop Group in nizozemskimi The Ex.
Švedski energični kontrabasist, režiser, založnik in producent Joel Grip (1983) že vrsto let igra pomembno vlogo na evropski scene glasbene improvizacije v Evropi. Ustanovil je založbo Umlaut Records in s tem odprl možnosti mnogim glasbenim kolektivom pri promoviranju njihove glasbe na mednarodni ravni. Od leta 2003 je eden od glavnih organizatorjev neodvisnega festivala Hagenfesten v švedski vasici Dala-Floda, ki je eno od najprijetnejših prizorišč improvizirane glasbe, ne le na Švedskem, ampak v vsej Evropi. Joel Grip in mehiški filmar Mauricio Hernández sta ustanovila filmska produkcijsko hišo Umlicht, in trenutno delata na svojem tretjem celovečernem filmu.
Povezave:
https://youtu.be/
https://youtu.be/
https://youtu.be/
Vstopnina: 5€
Organizacija: KUD Mreža v sodelovanju z Vodnikovo domačijo Šiška
Prihajajoči dogodki:
Metabonma: Andrea Centazzo, 8.12. ob 21.00, Klub Gromka
FriForma: Ana Kravanja / Lotus Edde Khouri
Jean-Luc Guionnet / Daichi Yoshikawa / Samo Kutin, 15. 12. 2016, Vodnikova domačija Šiška
Koncertni cikel FriForma podpirata Ministrstvo za kulturo RS in MOL - Oddelek za kulturo.
^^^^^^
Torek, 8. 11. 2016, ob 21:00
Metabonma: Tina Žerdin (harfa), Matei Ioachimescu (flavta) in Sándor Antal (viola)
Klub Gromka, Metelkova mestoTorek, 8. 11. 2016, ob 21:00
Metabonma: Tina Žerdin (harfa), Matei Ioachimescu (flavta) in Sándor Antal (viola)
Matei Ioachimescu – flavtaSándor Antal – viola
Tina Žerdin - harfa
Prvi večji skupni projekt tria je bilo deset koncertov v okviru državne koncertne turneje po Romuniji, kjer so naleteli na odlične kritike in navdušene odzive občinstva. Svoj repertoar, katerega »srce« predstavlja slavna Debussyjeva trio-sonata za flavto, violo in harfo, nenehno dopolnjujejo z deli sodobnih avtorjev ter z lastnimi priredbami.
Program
Jacques Ibert: Deux Interludes za flavto, violo in harfo
Jani Golob: Strune za violo in harfo
Claude Debussy: Sonata za flavto, violo in harfo
Pastorale
Interlude
Finale
Ian Clarke: Zoomtube za flavto
Astor Piazzolla: Oblivion (priredba za flavto, violo in harfo)
Bela Bartok: Romunski plesi (priredba za flavto, violo in harfo)
Joul cu bâta
Brâul
Pe Loc
Buciumeana
Poarga româneasca
Maruntel
Flavtist Matei Ioachimescu spada med najvidnejše izvajalce klasične glasbe v Romuniji. Do leta 2011 je bil soloflavtist »George Enescu« filharmonikov v Bukarešti, nato se je posvetil solistični in pedagoški karieri, ki jo uspešno udejanja v obliki številnih koncertnih turnej po celem svetu ter številnih mojstrskih tečajev v Romuniji, v Avstriji in na Madžarskem. Leta 2014 je, v sodelovanju s pianistko Catalino Butcaru in romunskim državnim radiem, izšla njegova prva samostojna zgoščenka »Lumiére«. Zelo intenzivno se ukvarja tudi z izvajanjem sodobne glasbe in spodbuja nastanek novih del za svoj flavto.
Violist Sándor Antal se je rodil madžarski družini v Transilvaniji. Po študiju na Univerzi za glasbo v mestu Cluj Napoca (Romunija) je postal član Državnega filharmoničnega orkestra mesta Oradea. Od leta 2008 je član nemškega orkestra »Philharmonie der Nationen«, od septembra 2015 soloviolist Filharmonikov iz Brna (Češka). Njegov repertoar obsega številna solistična dela in komorno glasbo, igra pa tudi romunsko, madžarsko in romsko ljudsko glasbo.
Harfistka Tina Žerdin je pričela glasbeno pot kot učenka klavirja in solopetja na glasbeni šoli v domačem Velenju. Koncertno se veliko udejstvuje tako doma kot tudi v tujini: nastopa kot solistka, kot članica raznovrstnih komornih zasedb in kot solo harfistka uglednih avstrijskih orkestrov (Dunajski komorni orkester, orkester na starih inštrumentih »Wiener Akademie«, Madžarsko-avstrijska Haydnova filharmonija, orkester Tirolskih slavnostnih iger). Med drugim je gostovala tudi v orkestrih Dunajske državne opere in Milanske Scale. V letu 2015 je v založbi Društva slovenskih skladateljev izšla njena prva zgoščenka z deli slovenskih avtorjev. Kot pedagoginja je dejavna v Sloveniji, Avstriji, na Kitajskem in v Mongoliji.
Opomnik! Nikakor ne zamudite, še zadnjega koncerta v sklopu letošnjega Metabonmaja z Andreo Centazzom, 8. 12. 2016.
Vstopnina: 5€
Metabonma podpirata Ministrstvo za kulturo RS in MOL - Oddelek za kulturo.
---
^^^^^^
Torek, 18. 10. 2016, ob 21:00
FriForma: Sonic Mountain in Yes Deer
Klub Gromka, Metelkova mestoTorek, 18. 10. 2016, ob 21:00
FriForma: Sonic Mountain in Yes Deer
Elektro-akustični ansambel Sonic Mountain
Zasedba:
Franz Hautzinger - trobenta (Avstrija)
Hans Koch - basovski klarinet in sopranski saksofon (Švica)
Christian Kobi - tenorski in sopranski saksofon (Švica)
Taku Sugimoto - kitara (Japonska)
Zsolt Sőrés - viola, elektronika (Madžarska)
Thomas Peter - ozvočeni predmeti, živa elektronika (Švica)
Tomas Korber - elektronika (Švica)
Klaus Filip - elektronika (Avstrija)
Elektro-akustični ansambel Sonic Mountain je ustanovil bernski saksofonist Christian Kobi v katerega je povabil najvidnejše predstavnike mednarodne improvizacijske scene. Sonic Mountain so se lotili preučevanja komponiranja zvokov v realnem času. Tak pristop k ustvarjanju zahteva najvišjo stopnjo občutljivosti in veliko mero medsebojnega zaupanja. Ansambel bo v štirih duetih, ki jih tvorita akustični in elektronski glasbenik, igral interaktivno.
Pri nas bomo prvič gostili legendo avantgardne scene, japonskega kitarista Taku Sugimota, katerega redukcionistično kontemplativno igranje spominja na tradicionalno japonsko glasbo. V nasprotju z njim Madžar Zsolt Sőrés anarhično krpa zvoke. Pihalec Hans Koch, član legendarnega tria Koch-Schütz-Studer, sodi med najpomembnejše švicarske pionirje proste improvizacije. Avstrijec Klaus Filip uporablja laptop za izdelavo svojega pesniško-zvočnega sveta. Franz Hautzinger, dolgoletni raziskovalec trobente, je poznan po edinstvenem igranju četrtonske trobente, medtem, ko Züriška glasbenika in skladatelja Tomas Korber in Peter Thomas ustvarjata elektroniko v živo.
Anambel je za začetno fazo delovanja izbral budimpeštanski center sodobnih umetnosti Trafó, kjer bodo 16. oktobra pričeli turnejo.
Turnejo so omogočili: Pro Helvetia, Kanton Berne, City of Berne, Fondation Nicati, Gemeinde Koeniz, Schweizerische Interpretenstiftung, Erns Goehner Stiftung, Ministrstvo za kulturo RS in MOL – Oddelek za kulturo.
Yes Deer
Zasedba:
Signe Dahlgreen - saksofon (Švedska)
Karl Bjorå - kitara (Norveška)
Anders Vestergaard - bobni (Danska)
Kakofonično in hrupno švedsko-dansko-norveško zasedbo Yes Deer so leta 2010 ustanovili bobnar Anders Vestergaard, kitarist Karl Bjorå in saksofonistka Signe Dahlgreen. Po vseskandinavski turneji, kjer so večinoma igrali v osnovni zasedbi ter tudi z drugimi glasbeniki, so leta 2014, objavili prvenec z naslovom The Talk of Tennis (Gaffer Records). Skladba Flensburg s te plošče se je uvrstila na kompilacijo eminentnega britanskega glasbenega mesečnika The Wire: The Wire Tapper #37. Marca letos so, ponovno pri Gaffer Records, izdali svojo drugo ploščo Get Your Glitter Jacket.
Povezave:
http://www.thewire.co.uk/audio/the-wire-tapper/the-wire-tapper-37-35632/3]
http://www.gafferrecords.com
http://www.abstract-tits.com/yesdeer
http://gafferrecords.bandcamp.com/album/the-talk-of-tennis
^^^^^^
Torek, 4. 10. 2016, ob 21:00
Metabonma: 4Saxess
Klub Gromka, Metelkova mestoTorek, 4. 10. 2016, ob 21:00
Metabonma: 4Saxess
Kvartet saksofonov 4Saxess se je razvil v eno od vodilnih tovrstnih zasedb doma in tujini. Nastopil je na priznanih festivalih po Sloveniji, Srbiji, na Hrvaškem, v Avstriji, Italiji in Franciji, januarja 2013 pa tudi na koncertni turneji po ZDA. Zasedba uspešno sodeluje z glasbeno založbo RTV Slovenija, pri kateri sta izšli že dve zgoščenki: 4Folk leta 2007 in 4US leta 2011.Saksofonski kvartet 4Saxess je moderna klasična glasbena skupina, ki se poleg izvajanja lastnih interpretacij klasičnih skladb Mozarta, Bacha in Debussya in avantgardnih kompozicij rada spoprijema tudi z drugimi glasbenimi žanri, kot so etno, jazz in crossover. Glavno vodilo zasedbe je izvajanje del, napisanih ali prirejenih izključno za 4Saxess, zato skupina stalno sodeluje s skladatelji in aranžerji. Ustvarjalci iz različnih držav se na njene pobude redno odzivajo, zato je nastala že bogata zbirka novih glasbenih del. Nekatere kompozicije, posvečene kvartetu 4Saxess se redno uvrščajo na koncertne programe takšnih zasedb doma in v Evropi.
Zasedba:
Oskar Laznik altovski saksofon
http://4saxess.si/
Lev Pupis, sopranski saksofon
http://4saxess.si/
Primož Fleischman, tenorski saksofon
http://4saxess.si/
Dejan Prešiček, baritonski saksofon
http://4saxess.si/
Program:
Gabriel Faure (arr. Eddie Jennings): Pavane, op. 50
Ada Gentile: Sax Quartet
Igor Lunder: Zeleni Jure
Mirela Ivičević: Goldspell
Gregor Strniša: Balkan route
Vid Pupis: Marko skače
Pedro Itturalde: Czardas
Vstopnice bodo na voljo od 20:30 do 21:15 pred klubom.
Metabonma podpirata Ministrstvo za kulturo RS in MOL - Oddelek za kulturo.
^^^^^^
Torek, 20. 9. 2016, ob 21:00
Metabonma: Mate Bekavac in Jože Bogolin
Klub Gromka, Metelkova mesto, LjubljanaVstopnice bodo na voljo uro pred začetkom koncerta. Zaradi posebne razporeditev nastopajočih bo število sedežev omejeno, zato vas vabimo, da si rezervirate vstopnico na: natasa.serec@gmail.com
Torek, 20. 9. 2016, ob 21:00
Metabonma: Mate Bekavac in Jože Bogolin
Mate Bekavac: klarinetJože Bogolin: marimba
Povezavi:
http://
http://www.drumartica.com/
Program:
J. S. Bach: Partita št. 2
A. Piazzolla: trije tangi
B. Sheng: Napev iz otroštva
M. Kupfermann: Moonflowers baby
G. Enescu: Napevi v romunskem narodnem slogu
Mate Bekavac je slovenski klarinetist, skladatelj in dirigent, rojen 1977 v Ljubljani. Bekavac velja za vodilnega slovenskega klarinetista, preizkuša se tudi v kompoziciji in dirigiranju. Leta 2005 je Simfoničnem orkestru RTV Slovenija dirigiral Bernsteinov muzikal Wonderful town. Sodeluje z najvidnejšimi svetovnimi glasbenimi imeni in je dobitnik številnih mednarodnih nagrad glasbenih tekmovanj.
Mate Bekavac je začel igrati klarinet z devetimi leti pri profesorju Francu Tržanu in Darku Brleku v Ljubljani in Mariboru. Študiral je v Gradcu, kasneje v Salzburgu na Mozarteumu, v New Yorku na sloviti Glasbeni šoli Juilliard in v Parizu na nacionalnem konservatoriju (v razredih Bele Kovácsa, Aloisa Brandhoferja, Charlesa Neidicha in Michela Arrignona). Magistriral je v Salzburgu. Ob koncu študija je od Avstrijskega ministrstva za znanost in umetnost prejel nagrado za posebne umetniške dosežke (Würdigungpreis).
Bekavac je dobitnik nagrad na tekmovanjih v Lizboni (1994), Sevilji (1995), Beogradu (1997), New Yorku (1994) in na 7. Evrovizijskem tekmovanju v Varšavi (1994). Kot komorni glasbenik sodeluje s flavtistko Ireno Grafenauer, Kvartetom Tartini, violistom Jurijem Bašmetom, hornistom Radovanom Vlatkovićem, fagotistom M. Turkovićem, ter člani Berlinskih filharmonikov, Bavarskega Radia in Münchenskih filharmonikov. Solistično je nastopil z vsemi slovenskimi orkestri, Komornim orkestrom »Franza Liszta« iz Budimpešte, Slovaško Cappello Istropolitana, Salzburškimi, Münchenskimi, Zagrebškimi in Moskovskimi solisti, orkestrom Frankfurtske opere, orkestroma Saarskega in Portugalskega Radia, orkestrom Philharmonie der Nationen in mnogimi drugimi. Za glasbeni arhiv Radia Slovenija je snemal s Simfoniki RTV Slovenija in dirigentom Antonom Nanutom, pri Založbi kaset in plošč RTV Slovenije je že izšla njegova samostojna zgoščenka (1997) z nekaterimi temeljnimi klarinetnimi deli (z orkestrom): Mozartov Koncert v A-duru, Debussyjeva Prva rapsodija, Françaixov Koncert in Ante Grginov Concertino.
Tolkalec Jože Bogolin je, po končani glasbeni šoli v Krškem, nadaljeval šolanje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, na Akademiji za glasbo v Ljubljani, magistrski študij je opravil na Münchenski Visoki šoli za glasbo in teater v razredu prof. Petra Sadla. Kot solist in član raznih sestavov se pojavlja na odrih po vsem svetu, najbolj aktivno v zasedbi Drumartica – Slovenskem tolkalnem duu, ki je eden najbolj odmevih in razpoznavnih tolkalnih duov v svetu. Od leta 2011 deluje kot profesor za tolkala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Kot umetniški vodja oblikuje tolkalni festival Xylodrum in cikel koncertov Metabonma.
Na seznamu mnogih glasbenikov s katerimi sodeluje so: Mate Bekavac, Richard Tognetti, Marko Hatlak, Jan Cober, družina Boginov, Vladimir Askhenazy, N. J. Živković, Keiko Abe, Momoko Kamiya, Bogdan Bacanu, Eric Sammut, Katarzyna Mycka, John Beck, Peter Erskin, Ludwig Albert Kot član in solist igra z različnimi orkestri in komornimi sestavi: EUYO Wind Ansamble, EUYO Simfonični orkester, Slovenska filharmonija, RTV Orkester Ljubljana, SNG Opera-Balet Orkester Ljubljana, Komische Oper Berlin, Australian Chamber, Perkumania, Slowind in Drumartica.
Prvenec Drumartica I dua Drumartica dopolnjuje pestro zbirko Jožetovih zvočnih zapisov s priznanimi umetniki, kot so Jorge Ben (Dejavu Rec), Orkester RTV Slovenija/Jurg Wyttenbach (RTVS), TASF (ZKP), Hamo&Tribute 2love, Dejan Lapanja in Katarina Juvančič.
Metabonma do konca leta:
4. 10. 2016: 4saxess (Oskar Laznik, Dejan Prešiček, Lev Pupis, Primož Fleischman )
8. 11. 2016: Trio Tina Žerdin (harfa), Matei Ioachimescu (flavta) in Sandor Antal (viola)
8.12. Andrea Centazzo (tolkala)
---
KUD Mreža
Nataša Serec
natasa.serec@gmail.com
^^^^^^
Petek, 9. 9. 2016, ob 21:00
Tina Drčar: GLOBINA 14/15/16 IN and OUT #2
Galerija Nočna izložba Pešak, Stavba Pešaki, AKC Metelkova mestoPetek, 9. 9. 2016, ob 21:00
Tina Drčar: GLOBINA 14/15/16 IN and OUT #2
Vljudno vabljeni na otvoritev razstave in muralnega triptiha GLOBINA 14/15/16 IN and OUT #2 umetnice Tine Drčar, ki bo v petek, 9.9.2016, ob 21.00, v polatriju stavbe Pešaki.
Mural Globina 14, 15 in 16 je Urbani likovni projekt, ki nastaja od leta 2014 izpod čopičev in valjčkov najbolj produktivne metelkovske muralistke Tine Drčar.
Poslikava nastaja na 24m dolgem in 6m visokem zidu polatrija stavbe Pešaki, na katerega je umetnica naslikala motive morskih živali. Med njimi izstopa podoba kita na osrednji steni polatrija, ki ga obkrožajo/ogrožajo meduze, ožigalkarji. Dodatno dimenzijo morskega okolja pa bo pričarala tudi postavitev svetlobnih meduz v Galeriji Nočna izložba Pešak, s katerimi se je na Vegovi ulici v Ljubljani otvoril letošnji festival Svetlobna Gverila (http://www.svetlobnagverila.net/tina_drcar.html
Vizualni prispevek slikarke Tine Drčar k celostni umetnini Metelkova izstopa po velikem številu dokončanih muralov, izpeljanih likovnih delavnic ter drugih poslikav, ki so nedvomno zaznamovali izgled Metelkove kot celote, saj se veliko njenih del nahaja na prostem, torej na očeh vseh mimoidočih. Njen slikarski izraz na vizualni ravni zaznamuje barvitost, ki jo na vsebinski ravni dopolnjujejo družbeno kritične in humorne vsebine. Njeno prvo delo v sklopu Urbanih likovnih projektov je bil mural z naslovom Mrtvaški ples (2003), ki ga je ustvarila v tandemu s slikarjem Binetom Skrtom. Temu je sledila poslikava Male šole (objekt znotraj AKC Metelkova mesto, ki je bil skupaj s poslikavo leta 2004 uničen s strani mesta). Poslikavo sta poimenovala Akvarij in je bila hkrati tudi diplomsko delo obeh umetnkov.
Tina Drčar se je leta 2006 samostojno lotila projekta: Kopalnico ima (Stavba Hlev) v katerem je javno stranišče opremila s poslikavami in mozaiki, ter ga s tem posegom spremenila v uporabno, javno umetnino. Druga njena dela znotraj AKC Metelkova mesto pa med drugim obsegajo: mural Apokalipsa (2010), narejen v tandemu z Binetom Skrtom; mural Deka iz Šutke (2011) (šablone so izdelali otroci iz Šuto Orizari, Makedonija), poslikava železne konstrukcije Raketa (2012), poslikava Paviljon – Pahljača (2013), poslikava Vetrnica – Zmajeva roža (2013) in izdelava murala Globina 14, 15, 16, ki nastaja od leta 2014 in se bo v predrugačeni obliki predstavil drugič.
Umetnica se je prvič predstavila z delom GLOBINA 14/15 IN and OUT konec leta 2014. Otvoritvi murala na zunanjščini stavbe Pešaki je dodala tridimenzionalne meduze, ki jih je razstavila v Nočni izložbi Pešak in so bili nekakšni »prototipi« meduz, ki jih bomo lahko videli v notranjščini stavbe Pešaki na tokratni razstavi GLOBINA 14/15/16 IN and OUT #2. Svetlobne meduze je v tej zadnji različici prvič predstavila na prostem, na Vegovi ulici v Ljubljani, s čimer se je otvoril letošnji festival Svetlobna Gverila.
Ob meduzah so zapisali: »Kljub svoji bogati mitološki in psihoanalitski dediščini so meduze bitja, ki so fascinantna že sama po sebi: nenazadnje gre za eno najstarejših živalskih vrst, ki jih najdemo v vseh morjih na planetu. Meduze so od nekdaj vzburjale človeško domišljijo, saj jih obkroža aura svojevrstne dvojnosti: so namreč bitja, ki so hkrati neskončno lepa in skrivnostna, a tudi nevarna.« [1]
Mural Globina 14, 15 in 16 je poslikava, ki nastaja na 24m dolgem in 6m visokem zidu polatrija stavbe Pešaki, na katerega je Tina Drčar naslikala motive morskih živali. Med njimi izstopa podoba kita na osrednji steni polatrija, ki ga obkrožajo/ogrožajo meduze, ožigalkarji. Kit, sesalec, predstavlja nemoč posameznika. Kljub dejstvu, da gre za največjo žival, podoba v nas vzbuja nelagodje, saj kit, kljub svoji velikosti, v primerjavi z mnogoštevilčnimi ožigalkarji deluje nemočen. Kot je povedala avtorica, je z muralom želela »opozoriti na trenutno stanje tako znotraj kot zunaj sistema«.
Anabel Černohorski, Nataša Serec
Tina Drčar (1977, Celje), samozaposlena v kulturi, je leta 2004 diplomirala na Visoki strokovni šoli za risanje in slikanje v Ljubljani, pri profesorju Marku Butini in profesorici dr. Tanji Mastnak. V Študijskih letih od 2001 do 2005 je sodelovala v slikarskem tandemu z Binetom Skrtom (murali: Mala šola, Mrtvaški ples, Apokalipsa).
Velike zidne slike (murali) so njena ljubezen, vidne so na zidovih AKC Metelkova mesto (Globina 14 in 15, Paviljon- Pahljača, Deka iz Šutke ...). Raziskuje tudi druge slikarske tehnike in medije. Sodelovala je pri projektu Svetlobna gverila, izdeluje plakate (Defonija – nagrada Zlato gnezdo 2010, Rozin teater, Menza pri koritu). Aktivna je tudi na področju dela z otroci: likovne delavnice (Španski borci, AKC Metelkova mesto, Šuto Orizari) in na področju humanitarnih dejavnosti: leta 2009 in 2010 je izvedla humanitarni akciji Za otroke Šutke (obleke, šolski inventar, barve za obnovo OŠ Ramiz i Hamid u Šuto Orizari, Makedonija).
Svoja umetniška dela razstavlja v Sloveniji (Galerija ŠKUC, Ministrstvo za kulturo, Galerija Kresija, Galerija Vžigalica, Galerija Alkatraz ...) in tujini (Cveta Zuzozič paviljon – Beograd, MKC – Skopje, muzej Robevci – Ohrid). Živi v Ljubljani. Ustvarja v AKC Metelkova mesto.
Foto: Tina Drčar in Žiga Pilih
[1] http://www.svetlobnagverila.net/tina_drcar.html
^^^^^^
Sobota, 6. 8. 2016, ob 19:00
Angelika Sheridan (flavta) in Carl Ludwig Hübsch (tuba), Jasna Kolar (altovski saksofon)
Galerija Veselov vrt, Zveza društve Slovenskih likovnih umetnikov, Komenskega 8, LjubljanaSobota, 6. 8. 2016, ob 19:00
Angelika Sheridan (flavta) in Carl Ludwig Hübsch (tuba), Jasna Kolar (altovski saksofon)
Poletna FriForma vabi na Veselov vrt galerije ZDSLU, na katerem se bodo izvajalci osredotočali na glasbo kot strukturo v času, razdrobljene trenutke bodo pozorno usmerjali v glasbeni tok, v kontinuiteto igre. Občinstvo bo soočeno z inovativnimi nizi nepričakovanih zvokov v prelepem in tihem ambientu vrta.Angelika Sheridan je flavtistka, ki ustvarja svojevrsten zvočni jezik. S samorazvito tehniko igranja tradicionalno izvajanje tonov razširja preko običajnih flavtovskih klišejev.
Angelika Sheridan deluje na mednarodni ravni kot izvajalka sodobne komponirane in improvizirane glasbe. Sodeluje v različnih zasedbah in projektih, tudi v intermedijski projektih, ki vključujejo ples in neme filme (ensemble ]h[iatus, Insub Meta Orchestra, Multiple Joyse Orchestra, Ensemble X).
Med drugimi je sodelovala s saksofonistoma Evanom Parkerjem in Frankom Gratkowskim, kontrabasistom Petrom Kowaldom in elektronskim glasbenikom Thomasom Lehnom.
Živi v Kölnu, kjer poučuje na glasbenem konservatoriju.
Carl Ludwig Hübsch je pričel z igranjem klarineta v krajevni godbi na pihala, igral je tudi bobne v punk-rock bendih. Nekje okoli leta 1983 je zamenjal klarinet s tubo. Po večini kot samouk je raziskoval vse vrste glasbe, omembe vredne glasbeni vplivi pa so: Frank Zappa, King Sunny Ade, The Dead Kennedys ...
Odkritje jazza in improvizacije ga je pripeljala do študija improvizacije z M. A. Fataahom. Na pedagoški fakulteti v Freiburgu je certificiral znanje iz petja, teorije in igranja bobnov. Študiral je elektronsko glasbo pri Klausu Weinholdu. V Kölnu je kot gost študiral v razredu komponista Johannesa Fritscha.
Hübschevo delo se osredotoča na improvizirane glasbe in sodobno komponirano glasbo. Komponira in izvaja glasbo v koncertnih dvoranah, studijih in gledališčih, igra z ansambli in orkestri. Poznan so njegovi edinstveni solo koncertih. Vodi delavnice za tubo in improvizacijo.
Jasna Kolar je saksofonistka, ki se je pričela navduševati za saksofon že od malih nog, pri 12ih letih pa je vstopila v glasbeno šolo Risto Savin, Žalec. Na I. Gimnaziji v Celju je zaključila smer klasični saksofon, programa Umetniška gimnazija. Kot srednješolka se je udeležila mnogih predavanj in delavnic pri priznanih profesorjih, kot so: J. Denis Michat, Nicholas Prost, Thomas Kugi, Oto Vrhovnik, Aleš Logar, Lev Pupis, Jaka Kopač...
Jasna Kolar se bo, ob študiju fizike, izobraževala tudi kot dijakinja ljubljanskega Konservatorija za glasbo in balet – smer jazz saksofon. Igra v različnih zasedbah, navdih išče na delavnicah RR v organizacij Zavoda Sploh.
^^^^^^
Sreda, 3. 8. 2016, ob 17:10
2. umetniški festival recikliranja in DIY kulture – Reciklart
Festival se bo odvijal med 3. in 7. avgustom 2016.Sreda, 3. 8. 2016, ob 17:10
2. umetniški festival recikliranja in DIY kulture – Reciklart
2. umetniški festival recikliranja in DIY kulture - se bo odvijal med 3. in 7. avgustom 2016. Program bo umeščen v prostorih Galerije Alkatraz, na ploščadi pred galerijo, v Škratovem vrtu in v Nočni Izložbi Pešak, vse te lokacije pa so del Avtonomnomnega kulturnega centra (AKC) Metelkova mesto. Namen festivala je aktivno vključevaje mladih v soustvarjanje festivala; s sodelovanjem na delavnicah, interveniranjem in soustvarjanjem skupinskih del, razstavljanjem v galeriji in ustvarjanjem ter poslušanjem glasbe, hkrati pa z opozarjanjem na problematiko potrošniške, kapitalistične družbe, ki s svojo hiper produkcijo ustvarja odvisne posameznice_ke. S festivalom tudi želimo mladim približati načelo D.I.Y. – naredi sam_a, in jih spodbuditi z geslom „Ne stagniraj, interveniraj!“, saj lahko le z aktivno držo spreminjamo obstoječi sistem oziroma si pridobivamo znanja alternativnih tehnik in drugih veščin za ustvarjanje manjših skupnosti, ki bi temeljile na nehierarhičnosti ter solidarnosti. Spodaj si lahko ogledate program in se prijavite na delavnice. Ves program (razen če je napisano drugače) so bo odvil na ploščadi pred Galerijo Alkatraz (AKC Metelkova mesto).Udeležba na celotnem festivalu je brezplačna!
Vabljene_i!
P R O G R A M :
VSAK DAN:
17.00 - 21.00 Skupinsko ustvarjanje "Trash Totema"
17.00 - 23.00 Poslikava obraza
17.00 - 23.00 Razstava: (po)doba (u)porabe
17.00 – 23.00 Izmenjevalnica: Prinesi + odnesi = izmenjaj
21.00 - 24.00 Razstava: Plastična simfonija
SREDA, 3.8.2016
17.00 Delavnica: Izdelovanje skupnega Zina
17.00 Delavnica: Ročna vezava zvezkov in knjig
20.00 Otvoritev razstave: (po)doba (u)porabe
ČETRTEK, 4.8.2016
18.00 Delavnica: Šablonsko sitotiskanje
21.00 Koncert: Tovariš Strmoglavljen
21.30 Performans: Danijela Zajc - Strmoglavljena trojna vertikala
PETEK, 5.8.2016
16.00 Delavnica: Izdelava inštrumentov iz recikliranih materialov
17.00 Delavnica: Spoznavanje in uporaba (ročnega) orodja (delavnica namenjena ženskam*)
21.00 Koncert: Samo Kutin in Ana Kravanja
SOBOTA, 6.8.2016
17.00 Delavnica: Recikliranje steklenic
18.30 Delavnica: Recikliranje časopisnega papirja
21.00 Koncert: Glauco Salvo - ˝5 haiku˝
NEDELJA, 7.8.2016
16.00 Delavnica: Izdelava poi-jev in žonglerskih žogic
19.00 Projekcija filma: Plastik Fantastik (Uroš Robič, 2013)
20.10 Pogovor: Pogovor z režiserjem filma Plastik Fantastik Urošem Robičem (Moderator: Miha Poredoš)
21.00 Otvoritev Trash Totema in dogodek presenečenja
VSI DOGODKI SO BREZPLAČNI!
OBVEZNA PREDHODNA PRIJAVA NA VSE DELAVNICE. ŠTEVILO UDELEŽENK_CEV JE OMEJENO. PRIJAVE POŠLJITE NA: festival.reciklart@gmail.c
P R O G R A M:
VSAK DAN:
17.00 - 21.00 Skupinsko ustvarjanje “Trash Totema”
Vsak dan, od 17ih dalje, boste lahko iz različnih recikliranih materialov soustvarjale_i interaktiven, glasbeni kip, ki bo krasil in zvočno dopolnjeval metelkovsko dvorišče. Mentor: Tony Prav
17.00 - 23.00 Razstava: (po)doba (u)porabe
Od četrtka dalje si boste lahko vsak festivalski dan ogledale skupinsko interaktivno razstavo (po)doba (u)porabe.
Razstavljajo: Ivana Bajec, Vesna Bukovec, Barbara Jurkovšek, Milan Ketiš, Bryan Lauch, Eva Mlinarič, Sophia Myntti, Adrijan Praznik in Meta Žvokelj.
Lokacija: Galerija Alkatraz
17.00 – 23.00 Izmenjevalnica: Prinesi + odnesi = izmenjaj
Imate doma veliko uporabnih stvari, ki jih več ne potrebujete? Želite pridobiti določene stvari, pa ne bi kupovale_i? Na Reciklartu bo odlična priložnost, za izmenjavo oblačil, glasbe, inštrumentov, nakita in še česa. Pridi, prinesi, odnesi.
17.00 - 23.00 Poslikava obraza
Vsak dan, od 17ih dalje, bo na voljo poslikava obraza in telesa. Če se želiš preobraziti v nekaj ali nekoga za en dan, le vprašaj. Slikal bo: Tony Prav
21.00 - 24.00 Razstava: Plastična simfonija
Živimo v dobi hiperprodukcije smeti, ki so večinoma težko ali celo nikoli v polnosti razgradljive. Po nekaterih študijah se plastične vrečke, ki so večinoma iz polietilena, nikoli v celoti ne razgradijo, saj jih mikroorganizmi ne prepoznajo kot hrano, niti jih ne morejo predelati. Če pa so vrečke izpostavljene sončni svetlobi, te razpadejo na mikroskopske sintetične granule, vendar se tudi na ta način nikoli v celoti ne razgradijo in tako počasi vstopajo v prehrambeno verigo. Ekipa Reciklart bo intervenirala v Nočno izložbo Pešak z razstavo Plastična simfonija.
Lokacija: Nočna Izložba Pešak
SREDA, 3.8.2016
17.00 Delavnica: Izdelovanje skupnega Zina
Na delavnici bomo reciklirale_i že stokrat uporabljene črke – in to vseh 25! Ker je prevroče, da bi jih pisali na roko, prinesite s seboj revije, časopise in knjige, ki vam jih ne bo žal počečkat, porisat, razrezat, raztrgat, prelepit in še kako priredit, da bodo stare besede dobile nove pomene. Mentorica: Tea Hvala
17.00 Delavnica: Ročna vezava zvezkov in knjig
Kot veliko drugih stvari, tudi zvezke, skicirke, knjige, dnevnike in podobne reči lahko naredimo same_i. Na delavnici se bomo naučile_i enostavnejših tehnik ročne vezave zvezkov in knjig s pomočjo šivanja. Mentorica: Nevena Aleksovski
20.00 Otvoritev razstave: (po)doba (u)porabe
Skupinska razstava prikazuje dela umetnic_kov mlajše generacije, izbranih na podlagi odprtega razpisa, ki se v svojem delu formalno in/ali vsebinsko ukvarjajo s tematiko recikliranja, ekologije, DIY (naredi sam_a) pristopa ter kritike potrošništva in hiperprodukcije v sodobni družbi.
Razstavljajo: Ivana Bajec, Vesna Bukovec, Barbara Jurkovšek, Milan Ketiš, Bryan Lauch, Eva Mlinarič, Sophia Myntti, Adrijan Praznik in Meta Žvokelj.
Lokacija: Galerija Alkatraz
ČETRTEK, 4.8.2016
18.00 Delavnica: Šablonsko sitotiskanje
Majice, torbe in druga bombažna oblačila iz druge roke bomo popestrile_i s svojimi izvirnimi kreacijami s pomočjo šablon in popularne tehnike sitotiska. Zaželjeno je, da s seboj prinesete majice, torbe, itn. ki jih želite potiskati. Mentorici: Nevena Aleksovski in Danijela Zajc.
21.00 Koncert: Tovariš Strmoglavljen
Tovariš Strmoglavljen je samovznikla forma na mozaiku človeške neumnosti. Oblika je improvizirana, a vsebinsko načrtovana, čeprav spontana in vsakič malo drugačna. Je vselej živa, gibljiva in spremenljiva s svojim iskanjem sozvočja s paleto glasbil. Za umetniškim imenom Tovariš Strmoglavljen se skriva glasbenik Martin Ukmar, ki igra v različnih skupinah (Barka tone in bele plombe, Kovesolje, Kraški solisti, nevem nevem …).
Povezava:
https://
21:30 Performans: Strmoglavljena trojna vertikala
Intervencijo v prostor in interpretacijo glasbe Tovariša Strmoglavljenega bo, skozi vertikalno, zračno gibanje na tkanini, izvajala Danijela Zajc, avtorica performansa. Tkanina, obešena pred vhod Galerije Alkatraz z omejeno višino in dvema stebroma na vsaki strani, ponuja drugačno uporabo zračnih tehnik in s tem tudi edinstven način gibanja. Sodelovanje Danijele in Martina se je pričelo s predstavo FEM TV 3.0 na 16. Mednarodnem feminističnem in kvirovskem festivalu Rdeče zore, nadaljevalo pa v nekaj cirkuških kabarejih. Nazadnje sta skupaj nastopila na prvem festivalu Reciklart.
PETEK, 5.8.2016
16.00 Delavnica: Izdelava inštrumentov iz recikliranih materialov
Na delavnici bomo izdelovale_i preprosta glasbila iz recikliranih materialov. Izdelate si lahko enostrunska brenkala (iz pločevink in bambusa), preproste kalimbe (pločevinka bo služila za resonančno telo in ogrodje kalimbe) in balunofone (pihala iz plastičnih cevi in balona). S seboj prinesite: velike pločevinke porabljenih kav in sive vodovodne cevi različnih debelin. Mentor: Samo Kutin
17.00 Delavnica: Spoznavanje in uporaba (ročnega) orodja (delavnica namenjena ženskam*)
Osnove poznavanja orodja in rokovanja z njim vam omogočajo, da mala popravila na domu opravite kar same. Hkrati pa si lahko sestavite različne predmete, pohištvo ali si preuredite sobo in jo opremite s policami. Na delavnici boste spoznale osnovno orodje, s katerim lahko naredite vse to in mnogo več. Na licu mesta bomo izdelale uporabne predmete iz lesa in odsluženih materialov, ki bodo uporabljeni na različne načnine, na primer kot sedišča. Delavnica je namenjena ženskam in trans osebam. Mentorica: Danijela Zajc
Lokacija: Škratov vrt
21.00 Koncert: Samo Kutin in Ana Kravanja
Samo Kutin in Ana Kravanja ustvarjata v duu Najoua, triu Širom in različnih improvizacijskih sestavih ter vodita raznolike glasbene delavnice za otroke. Na tokratnem koncertu bosta v svojem delno strukturiranem toku uporabila predvsem lastnoročno izdelana glasbila iz bambusa, kamna, kovine in smeti.
Povezavi:
https://www.youtube.com/
https://vimeo.com/
SOBOTA, 6.8.2016
17.00 Delavnica: Recikliranje steklenic
Raznorazne barvne ali prozorne steklenice različnih oblik in velikosti ponujajo številne možnosti za izdelovanje unikatnih kozarcev, vaz, svečnikov, nakita in drugih uporabnih predmetov, ki jih lahko še dodatno okrasite z barvami. Prinesite s seboj kako zanimivo in privlačno steklenico, ki bi jo želele_i preoblikovati. Mentorica: Danijela Zajc
18.30 Delavnica: Recikliranje časopisnega papirja
Stari časopisni papir, ki se vztrajno kopiči po naših domovih, bomo tokrat uporabile_i za ustvarjanje uporabnih reči kot so torbice, denarnice, etuiji in podobno. Prinesite pisane časopise, ki jih ne rabite več in seveda svoje spretne prste, namreč pletle_i bomo! Mentorica: Nevena Aleksovski
21.00 Koncert: Glauco Salvo - ˝5 haiku˝
Glauco Salvo raziskuje nove poti v ljudski in eksperimentalni glasbi s pomočjo godal, različnih predmetov in “low fidelity playback” naprav, da bi ustvaril intenzivno in sugestivno glasbeno izkušnjo. Njegova nova plšča ˝5 haiku˝ bo izšla v septembru, pri italijanski založbi Kohihaas.
Lokacija: Škratov vrt
Povezava: https://soundcloud.com/
NEDELJA, 7.8.2016
16.00 Delavnica: Izdelava poi-jev in žonglerskih žogic
Žongliranje je umetnost lovljenja in manipulacije objektov. Zahteva veliko mero osredotočenosti in vztrajnosti. Je prostor, kjer se kreativnost giba sreča z matematično bazo lika. Tisti, ki jim je ples blizu, se bodo našli v umetnosti vrtenja poijev. Sama tehnika in triki napeljujejo h kreativnemu gibu in eleganci. Razvija se koordinacija, umirjenost uma in prožnost. Na delavnici bomo izdelovale_i poi-je iz ostankov blaga ter za optimalno obtežitev uporabile_i žitarice, ki bodo pri roki. Ravno tako se bomo preizkusile_i v šivanju žonglerskih žogic, piramid ali krpic. Nato se bomo učile_i nastale rekvizite sukati, metati v zrak ter loviti. Mentorica in mentor: Kristina Debenjak in Oton Korošec, Združenje Cirkokrog
19.00 Projekcija filma: Plastik Fantastik (Uroš Robič, 2013)
Igrano-dokumentarni film PLASTIK FANTASTIK je “slovenski dokumentarec o plastiki z malo drugačnega zornega kota, njenih vplivih na vas in okolje” (http://
Po ogledu filma bo sledil pogovor z režiserjem Urošem Robičem, z njim se bo pogovarjal Miha Poredoš.
Dolžina filma: 69 minut
Povezava: https://www.youtube.com/
21.00 Otvoritev “Trash Totema” in dogodek presenečenja
Vsak festivalski dan boste lahko soustvarjale_i izdelavo interaktivnega, glasbenega kipa, zgrajenega iz recikliranih materialov. Zadnji dan mu bomo našle_i lokacijo, priredile_i slovesno otvoritev in zraven pripravile_i še tradicionalni dogodek presenečenja, ki ga ne gre zamuditi.
Lokacija: AKC Metelkova mesto
VSI DOGODKI SO BREZPLAČNI! OBVEZNA PREDHODNA PRIJAVA NA VSE DELAVNICE. ŠTEVILO UDELEŽENK_CEV JE OMEJENO. PRIJAVE POŠLJITE NA: festival.reciklart@gmail.c
MENTORICE IN MENTORJI:
Nevena Aleksovski je akademska slikarka, magistra kulturologije in likovne pedagogike. Organizira in vodi ustvarjalne delavnice za otroke in mladino v Galeriji Škuc in Galeriji Alkatraz. Je sodelavka festivala Rdeče zore in organizatorka festival Reciklart.
Kristina Debenjak, socialna pedagoginja in cirkuška pedagoginja, pedagoginja in performerka samozaposlena v kulturi. S cirkuškimi umetnostmi in gibanjem se spogleduje že skoraj 10 let ter v njih raziskuje različne povezave z osebnimi, skupinskimi in socialnimi tematikami.
Tea Hvala piše in prevaja; najraje feministično znanstveno fantastiko. Delavnice skupinskega pisanja vodi od leta 2008. Več o njenih prejšnjih zin delavnicah na: http://prepih.blogspot.si/
Oton Korošec je v neki spomladanski noči leta 2014 naredil 60 žonglerskih žogic. Trenutno se v cirkuški šoli Vertigo v Torinu šola za vrvohodca. Mladost je pustil na Metelkovi, kjer je avgusta tradicionalno pogrešal več dogajanja.
Samo Kutin, instrumentalist in pedagog, je znan po rabi nekonvencionalnih inštrumentov, bodisi teh, ki so že izginili iz vsakdanje rabe, ali doma narejenih zvočil. Vodi glasbene delavnice za otroke, ustvarja glasbo za pravljice in gledališča in med drugim sodeluje v glasbenih skupinah Samo Gromofon, Salamandra salamandra, Najoua, Horda grdih in Širom.
Tony Prav je vsestranski popotnik, ustvarjalec, igralec, ljubitelj življenja in narave, doma s Švedske. Tony v “smeteh” vidi uporabne materiale, ki v naslednjem trenutku že postanejo uporaben stol, luč, glasbilo, … Pred kratkim je razstavljal v Nočni Izložbi Pešak z razstavo Tanken - Five Windows into the Future.
Danijela Zajc, univ. dipl. pedagoginja in sociologinja kulture, je članica programske ekipe Rdeče zore, soustanoviteljica FPZ Z’borke, performerka in plesalka na tkanini, organizatorka in izvajalka ustvarjalnih delavnic za otroke in mladino, sodelavka Galerije Alkatraz ter organizatorka festivala Reciklart.
Prostovoljke in prostovoljci:
Anabel Černohorski, Owen Farrugia, Roberta Paljar, Katarina Jazbec, Doroteja Marinko, Ajda Auer, Urša Lesar, Tesa Januška, Ana Žekar, Lana Černohorski
Za več informacij se obrnite na organizatorki festivala Reciklart:
Danijelo Zajc (danijelazajc@gmail.com) ali na
Neveno Aleksovski (nevena.aleks@gmail.com).
Organizacija in produkcija: KUD Mreža/Reciklart
Oblikovanje plakata: Nevena in Ivana Aleksovski
Facebook stran: https://www.facebook.com/
Festvalska prizorišča: AKC Metelkova mesto: Galerija Alkatraz, ploščad pred Galerijo Alkatraz, Škratov vrt, Nočna izložba Pešak
Koprodukcija: KUD Mreža/Galerija Alkatraz, KUD Mreža/Nočna izložba pešak, Škratov vrt
Projekt podpira MOL - Urad za mladino.
^^^^^^
Četrtek, 9. 6. 2016, ob 21:00
Metabonma: Nejc Grm (harmonika) in Valentine Collet (oboa, elektronika)
Klub Gromka, Metelkova mestoČetrtek, 9. 6. 2016, ob 21:00
Metabonma: Nejc Grm (harmonika) in Valentine Collet (oboa, elektronika)
Valentine Collet (oboa, elektronika solo)
Nejc Grm (harmonika solo)
Program:
Uroš Rojko: Balg-Kann
Benjamin Britten: 6 Metamorphoses after Ovid
Vinko Globokar: Atemstudie
Jean-Philippe Rameau: Gavota s šestimi variacijami
Simon Penšek: Acid drops with (z elektroniko)
Heinz Holliger: Studie über Mehrklänge
Sampo Haapamäki: Power
Luciano Berio: Sequenza VIIa
---
Nejc Grm (1992) se je po končanem šolanju na ljubljanskem Konservatoriju za glasbo in balet vpisal na Akademijo za glasbo v Ljubljani, kjer je trenutno študent drugega letnika magistrskega študija v razredu doc. Luke Juharta. Prejšnje šolsko leto se je v sklopu programa Erasmus izpopolnjeval na izmenjalnem študiju na znameniti Sibelius Academy v Helsinkih pri prof. Veliju Kujali.
Udeležuje se številnih tekmovanj, na katerih praviloma prejema najvišje nagrade. Med drugim je dvakratni prejemnik prve nagrade na državnem tekmovanju TEMSIG (2011, 2014), štirikrat se je udeležil mednarodnega tekmovanja v Beltincih in prav na vseh tudi zmagal. Je zmagovalec mednarodnega tekmovanja v Pulju (2011) ter Sydneyu (2012), kjer je postal absolutni zmagovalec tekmovanja. Decembra 2015 pa se je uvrstil med finaliste tekmovanja Arrasate v Španiji. Za svoje udejstvovanje na glasbenem področju je leta 2014 prejel Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani.
Izvedel je številne krstne izvedbe slovenskih komponistov, kot so dela Uroša Rojka, Mateja Bonina, Nejca Kuharja, Simona Penška, Alenje Pivko Kneževič, Matjaža Predaniča, Iztoka Kocena, in drugih. Redno sodeluje v različnih komornih sestavih, najbolj aktivno pa v duu z saksofonistom Janom Gričarjem ter v duu s violončelistko Katarino Leskovar. Izpopolnjeval se je na seminarjih pri Stefanu Hussongu, Mie Miki, Corradu Rojacu, Jamesu Crabu, Friedrichu Lipsu, Ivanu Battistonu in drugih.
Kot solist je nastopil s Pihalnim in Godalnim orkestrom Akademije za glasbo. Koncertiral je že na številnih slovenskih festivalih ter glasbenih ciklih (Festival Lent, Festival Ljubljana, GM oder, v različnih ciklih Glasbene mladine Ljubljanske, Noč slovenskih skladateljev, Glasbene nedelje v Unionu, Glasbeni abonma Allegro itd.), predstavil pa se je tudi izven meja (Nemčija, Finska, Italija, Francija, Belgija). S težnjo po nenehnem odkrivanju novih glasbenih razsežnosti sodeluje s številnimi slovenskimi skladatelji sodobne klasične glasbe, sam pa svojo afiniteto do novosti v glasbi povzame takole: »Preizkušam se z novimi skladbami, všeč mi je novodobnost, iskanje novih pogledov ter izzivov.«
-
V Ženevi rojena Valentine Collet je začela študij oboe na konzervatoriju Supérieur de Musique de Genève pri profesorju Rolandu Perrenoudu. Nadaljevala ga je pri Emmanuelu Abbühlu na državni glasbeni akademiji v Baslu ter na visoki glasbeni šoli v Manheimu. Kot Erasmus študentka je v Parizu, na konzervatoriju National Supérieur de Musique, študirala pri Davidu Walterju. Pedagoško diplomo je prejela leta 2007, koncertno leta 2010 in diplomo za solistko v orkesteru leta 2012. Preden je nadaljevala študij v Frankfurtski Ensemble Modern Academie, kjer je leta 2014 zaključila magisterski študij, se je Valentine izpopolnjevala na mojstrskih klasih pri profesorjih: Maurice Bourgue, Alexei Ogritchouk, Jean-Louis Capezzali in Jacques Tys.
Udeležila se je nekaterih najodmevnejših tekmovanj: Concours des Jeunesses Musicales Suisse (2. mesto), Concours de Riddes 2008, The Sony International Music Competition 2009, Hochschulinternen Kammermusik Wettbewerb Freiburg 2009 (2. mesto), Concours International de Genève 2010, ARD Wettbewerb 2011 in Nikati Wettbewerb 2014 in 2015. Prejela je štipendijo fundacije Irène Dénéréaz in štipendijo Yehudi Menuhin Live Music Now Rhein-Neckar.
Med študijem je svoje izkušnje krepila v orkestrih v Bielu, Baslu in Manheimu. Med letoma 2010 in 2011 ter leta 2014 je bila del Lucerne Festival Academy, kjer je sodelovala s Pierreom Boulezom, Petrom Eötvösem, Davidom Robertsonom, Suzanno Mälkki in člani Ensemble Intercontemporain.
K sodelovanju so jo povabili številni orkestri: Opernhausorchester Zürich, Ensemble Intercontemporain Paris, Ensemble Contrechamps, Ensemble Modern, Kammerorchester Basel, Orchestre de chambre de Genève, Ensemble Vocal et Instrumental de Lausanne, Ensemble Lemniscate. Med ostalimi sodelujoči imeni s katerimi je sodelovala so: Dan Ettinger, Jonathan Nott, Peter Rundel, Beat Furrer, David Robertson, Heinz Holliger, Giovani Antonini, Michel Corboz, Laurent Gendre, Alexander Mayer, Johannes Schläffli, Frank Ollu, Brad Lubman in drugi. Od leta 2009 je članica Orchestre de chambre Fribourgeois. Oboo poučuje na ženevskem glasbenem konzervatoriju od leta 2015.
Koncertni cikel Metabonma sofinancira Ministrstvo za kulturo.
^^^^^^
Ponedeljek, 9. 5. 2016, ob 21:00
FriForma: Tijana Stanković & Ina Puntar, Marina Džukljev & Jaka Berger, Zsolt Sőrés & Ivo Poderžaj
Klub Gromka, Metelkova mesto.Ponedeljek, 9. 5. 2016, ob 21:00
FriForma: Tijana Stanković & Ina Puntar, Marina Džukljev & Jaka Berger, Zsolt Sőrés & Ivo Poderžaj
Trije dvojci so nastali posebej za sedmo FriFormo, ki tokrat ponovno gostuje v Klubu Gromka. Sledeč ideji o povezovanju mednarodnih izvajalcev s slovenskimi, smo tokrat povezali tri improvizatorje iz Panonije z lokalnimi. Obetamo si bogatega prepleta vokalnega eksperimentiranja s pretanjenimi zvoki violine, klavirsko-tolkalskega simbiotičnega prelivanja, za zaključek pa nekoliko surovejši razlet preparirane viole, efektiranega basa in različnih predmetov.
Tijana Stanković, violina
Ina Puntar, vokal
Tijana Stanković je vokalistka in violinistka iz Subotice (Srbija), ki živi v Budimpešti. Dokončala je magisterski študij etnomuzikolofije na Akademiji umetnosti v Novem Sadu. Po udeležbi delavnice "Levegő-Vazduh-Air", ki jo je vodil violist in skladatelj Mezei Szilárd, (Novi Sad, 2011) je začela razvijati zanimanje za svobodno improvizacijo. Sodeluje z mnogimi glasbeniki in skladatelji: Mezei Szilárd, Márkos Albert, Iancu Dumitrescu, Ana-Maria Avram, Nikolaus Gerszewski, Sőrés Zsolt (Ahad), Ivan Čkonjević, idr. Poje in igra violino v madžarski zasedbi Argo, ki kombinira rebetiko in improvizacijo. Igra violino v folk in impro bendu Dor in redno nastopa z zasedbami: Hyperion Ensemble, Mezei Szilard’s Improvisers Orchestra, Túl a Tiszán Innen Ensemble, Identity’s Dream Quartet, Korpovit in v duu s Zsoltom Sőrésem (Ahad). Z Mezei Szilárdom je med l. 2011 in 2014 izdala pet albumov.
Ina Puntar je glasbenica mlajše generacije, ki se ukvarja z raziskovanjem glasu. V improvizacijske vode se je vključila preko glasbene delavnice o svobodni improvizaciji (raziskava - refleksija), ki poteka pod okriljem Tomaža Groma. Kratko obdobje je nastopala v improvizacijskem triu Urtiga z Ano Kravanja in Nežo Naglič ter sodelovala v dvojcu z Andražem Ježem. Pogosto se udeležuje delavnic o sodobni glasbi in obiskuje impro sešne na vrhniškem Rojišču, kjer sodeluje z domačimi improvizatorji. Posveča se tudi klasičnem in jazz petju pri profesorici Ireni Vidic. Sicer pa je študentka muzikologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani in novinarka Radia Študent.
Marina Džukljev, Rhodes & Jaka Berger, bobni
Marina Džukljev je na novosadski Akademiji umetnosti diplomirala iz klavirja. Z improvizirano glasbo se je začela ukvarjati prek delavnic svobodne improvizacije in nato skozi sodelovanje z glasbeniki kot so: Diatribes, Joel Grip, Albert Markos, Szilard Mezei, Herman Muntzing, Urs Leimgruber, Yedo Gibson, Vasco Trilla, John Dikeman, Peter Ajtai, Mikloš Silvester, Tomaž Grom, Robert Roža, Igor Čubrilović. Nastopala je na festivalih: Novosadski Jazz festival, Mednarodni festival aktualne glasbe Interzone, Dnevi švicarske glasbe v Srbiji, Fono Budai Zenehaz (Budimpešta), ImprovE (Beograd) im+n Improstor (Novi Sad). Je članica kvarteta, septeta, tenteta in velikega ansambla skladatelja in violista Silarda Mezeia, s katerim objavila dvojni album za založbo WMAS, do konca leta pa bo z njegovim velikim ansamblom objavila album za založbo Slam Records. Letos je objavila tri elektronske izdaje z violinistko Manjo Ristić. Je aktivna članica tria Džukljev – Berger – Poderžaj, ki bo nastopil na 17. Festivalu Sajeta.
Jaka Berger, bobnar in tolkalec širokega žanrskega razpona, je bil član različnih skupin: Borghesia, Strojmachine, Sportbilly krši embargo, Balladero, itd. Trenutno je aktiven s skupinama Ludovik Material in Barka tone in bele plombe ter v duu The B.Bees z Vitjo Balžalorskim. V zadnjem letu veliko sodeluje s tujimi glasbeniki, kot so: Antti Virtaranta, Rieko okuda, Dario Fariello, Thiébault Imm, Achille Succi, Erik Eskildsen, Aras Levni Seyhan in Markus W. Schneider. V koncertnem ciklu Friforma smo pozorni na njegove plodne izdaje na polju svobodne improvizacije ampak tokrat ga bomo “ujeli “ še nekoliko prej saj bosta, z Marino Džukljev, nekaj dni pred koncertom posnela album. Poznamo ga tudi v vlogi predanega organizatorja dogodkov, založnika in sodelavca Radia Študent. www.brgstime.bandcamp.com
Zsolt Sőrés, preparirana viola, elektronika in predmeti
Ivo Poderžaj, bas kitara, efekti in predmeti
Zsolt Sőrés je intuitivni improvizator, glasbenik, ekperimentalni zvočni umetnik, urednik in pisatelj iz Budimpešte. Pri igranju svojo pozornost usmerja na obrobja različnih konceptualnih umetniških oblik. Deluje na večih umetniških področjih in komponira glasbo za filme, plesne in gledališke predstave. Bil je umetniški direktor Pause Sign International Experimental Music festivala (2000-2002). Leta 2005 je bil urednik Pause Sign Books in je poskrbel, da so bila v madžarščino prevedena dela Jozefa Cseresa, Michaela Nymana in Edwina Prévosta. Nedavna sodelovanja z improvizatorji vključujejo nastope s Franzem Hautzingerjem, Isabelle Duthoit, Christianom Kobijem, Richardom Barrettom, Richardom Scottom, Adamom Bohmanom in Jean-Michel van Schouwburgom. Leta 2012 in 2014 je izdal albuma z Jean-Hervé Péronom, legendarnim basistom in soustanoviteljem nemškega krautrock velikana Faust. Od l. 2014 uči na glasbeni akademiji Franz Liszt Academy of Music.
http://
Ivo Poderžaj si je glasbeni pot začel brisati konec osemdesetih, kot kitarist v hard-core bendu Vi7K. Ustanovil je alter-rock provokatorja - Žoambo Žoet Workestrao, ki je izdal 6 albumov in 23 let nastopal od Sofije do Londona. Snemal in igral je s Francijem Blaškovićem v Fonja Big Band. Improvizira s člani ljubljanskega improvizatorskega krožka, izhajajočega iz delavnice Tomaža Groma ter z novosadsko pianistko Marino Džukljev in Jako Bergerjem. Lani je, kot del tenteta, sodeloval z Andrejem Fonom na plošči Hupam, da ste dobro (ZARŠ, 2015). Sicer je učitelj in prevajalec, nekoč pa je bil novinar Radia Študent in kulturno-politični delavec v slovenskem klubovju.
Vstopnina: 5€
Organizacija: KUD Mreža v sodelovanju s Klubom Gromka
Koncertni cikel podpirata Ministrstvo RS za kulturo in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo.
^^^^^^
Torek, 3. 5. 2016, ob 21:00
FriForma: lll人 (Seymour Wright, Daichi Yoshikawa, Paul Abbott)
Pocket Teater Studio (za Glejem in Equrno).Recenzija: Marko Karlovčec, Radio Študent, 4.5.2016 (http://radiostudent.si/glasba/r%C5%A1-recenzija/lll%E4%BA%BA)
^^^^^^
Petek, 29. 4. 2016, ob 21:00
FriForma: Daichi Yoshikawa (predmeti, elektronika) in Samo Kutin (hurdy-gurdy, elektronika)
Elektro-akustična improvizacijaKoncert bo v Pocket Teater Studiu na Rimski 2a.
Petek, 29. 4. 2016, ob 21:00
FriForma: Daichi Yoshikawa (predmeti, elektronika) in Samo Kutin (hurdy-gurdy, elektronika)
Daichi Yoshikawa, naslednji rezident cikla FriForma, bo na tedenskem bivanju, nastopil s triom lll 人izg. /el/), še pred tem pa bosta s Samom Kutinom krmarila glasni dvojec v Pocket Teater Studiu (PTS). Kot smo že zapisalai v napovedi tria lll 人, ki bo 3. 5. ob 21.00 nastopil v PTS (https://www.facebook.com/http://
Samo Kutin je prejšnji mesec, v okviru cikla ZVO.ČI.TI, nastopil v izjemnem duu z nemškim eksperimentalnim glasbenikom Borisom Baltschunom in tudi tokrat je pričakovati slično vznemirljivo zvočno izkušnjo. Samo Kutin, ki je znan po uporabi nekonvencionalnih ali lastnoročno izdelanih inštrumentov bo na nastopu raziskoval zvočno hrupni potencial hurdy-gurdyja, ki ga poleg učinkovitih preparacij in vključevanj raznih objektov, ozvočuje prek kontaktnih mikrofonov in akustičnih resonatorjev, ki so vzmeti in sodi.
http://www.sploh.si/
Vstopnina: 5€
Organizacija: KUD Mreža v sodelovanju s Pocket Teater Studiom
(Rimska 2a, http://pocketeater.com/)
Koncertni cikel podpirata Ministrstvo RS za kulturo in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo.
^^^^^^
Torek, 12. 4. 2016, ob 20:00
FriForma: Rie Nakajima in Pierre Berthet
MSUM (zvočno-prostorska instalacija)^^^^^^
Sobota, 26. 3. 2016, ob 19:30
FriForma: Rezidenca CRAM
Galerija KapelicaSobota, 26. 3. 2016, ob 19:30
FriForma: Rezidenca CRAM
CRAM je glasbeni kolektiv in tudi neodvisna glasbena založba, ki je posvečen produkciji, promociji in razvoju improvizirane in nove glasbe. Leta 2011 ga je ustanovil Benedict Taylor, ki ga tudi vodi, sestavlja pa ga skupina pomembnih članov londonske improvizacijske in novoglasbene scene. Kolektiv bo na svoji dvodnevni rezidenci nastopil s priznanimi slovenskimi improvizatorji v osmih različnih kombinacijah, ki jih bo kuriral Benedict Taylor. cramrecords.blogspot.comAlex Ward (klarinet)
Alex Ward je skladatelj, improvizator in koncertni glasbenik. Njegova osnovna instrumenta sta klarinet in kitara, snemal in javno nastopal pa je tudi na altovskem saksofonu, klavirju, basovski kitari ter kot vokalist. S svobodno improvizirano glasbo se ukvarja od leta 1986, ko se je seznanil z legendarnim kitaristom Derekom Baileyjem. Najdlje je sodeloval z bobnarjem Stevom Nobleom. Trenutno vodi več zasedb, med drugim Predicate, Forebrace, N.E.W. (Noble, Edwards, Ward), The Alex Ward Quintet & Sextet, Alex Ward & The Dead Ends ter duete s Tonyjem Bevanom, Thurstonom Moorom, Shojijem Hanom in Ingarjem Zachom. alexward.org.uk
Tom Jackson (klarinet, basovski klarinet)
Tom Jackson je klarinetist in saksofonist, aktiven v Londonu in Bruslju, večinoma v polju sodobne komponirane glasbe in svobodne improvizacije. Igral je prvi klarinet v številnih orkestrih, med drugim v New London Sinfonia in British Sinfonietta ter Waleškem državnem komornem orkestru. Sodeloval je s številnimi sodobnimi komornimi zasedbami, kot so Apartment House, Lontano, Plus-Minus in Cardiff New Music Collective, ki ga je tudi soustanovil. Na canterburyjski Univerzi Kristusove cerkve je zaključil doktorat o instrumentalnem vplivu in tveganju v svobodni improvizaciji. musictomjackson.com
Benedict Taylor (viola)
Benedict Taylor je britanski solist violist in skladatelj, specializiran za novo glasbo in improvizacijo. Na Royal Northern College of Music je študiral violo pri Rogerju Bigleyju (Lindsay Quartet), Thomasu Rieblu, Stevu Berryju (improvizacija) in Chrisu Rowlandu (komorna glasba). Med letoma 2008 in 2010 je študiral etnomuzikologijo na Goldsmiths College Univerze v Londonu. Nastopal in snemal je z glasbeniki, kot so Evan Parker, Tony Conrad, Steve Beresford, Alex Ward, Tom Jackson, Daniel Thompson, Terry Day, Alison Blunt, Pierre Boulez in Krzysztof Penderecki. benedict-taylor.blogspot.com
Daniel Thompson (akustična kitara)
Kitarist Daniel Thompson je izjemno aktiven na londonski improvizacijski sceni tudi kot organizator saj vsak mesec organizira koncertni cikel na Foley Street v King and Queen pubu. Leta 2006, ko se je preselil v London, je študiral pri kitaristu in soustanovitelju Mopomos-a Johnu Russellu. Nastopal in sodeloval je s številnimi improvizatorji, kot so Guillaume Viltard, Neil Metcalfe, Adam Bohman, Terry Day, Simon Rose, Steve Noble, Alex Ward, Phil Durrant, Benedict Taylor, Roland Ramanan, Mark Sanders, Tom Jackson, in Julie Kjaer. danielthompsonguitar.com
Cene Resnik (tenorski saksofon)
Ceneta Resnika zadnja leta poznamo kot zelo aktivnega improvizatorja. Po študiju jazza na Deželnem konzervatoriju v Celovcu ga je vedno bolj začela zanimati robna, kreativna glasba, trenutno komponiranje in prosto improviziranje. Igra v triu Trojnik s Tomažem Gromom in Vidom Drašlerjem Trojnik in vodi trio Watch for Dogs, z Giovannijem Maierjem na kontrabasu in Zlatkom Kaučičem na bobnih. Resnika zanima povezovanje narave zvoka in stanje uma, tudi skozi tehnike meditacije, ki se jih uči v Indiji.
Jošt Drašler (kontrabas)
Jošt Drašler je študiral muzikoligijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani in jazz - kontrabas na Deželnem konzervatoriju v Celovcu. V zadnjem času se intenzivno ukvarja s sodobnimi glasbenimi praksami saj se redno udeležuje (in tudi soorganizira) delavnice svobodno improvizirane glasbe (BCMF, Raziskava refleksija, Ponedeljkovo rojišče, Mariboring, 4 States Sessions, Improcon idr.) in sodeluje z Zavodom Sploh, kot sokurator cikla Neforma. Lansko leto je z bratom Vidom Drašlerjem in Markom Karlovčcom izdal ploščo z naslovom Stir (Zavod Sploh & L'innomable).
Tomaž Grom (kontrabas)
Tomaž Grom se, kot improvizator, posveča raziskovanju razširjenih tehnik igranja kontrabasa, tudi v kombinaciji z elektroniko. V zadnjih letih je sodeloval s Seijirom Murayamo, Jonasom Kocherjem, Michelom Donedajem, Nate Wooleyem, Guillaume Viltardom, Rogerjem Turnerjem in mnogimi drugimi. Kot umetniški vodja Zavoda Sploh izvaja improvizatorske delavnice - Raziskava-refleksija, organizira koncertna cikla Confine aperto in Zvokotok, festival Neposlušno in glasbeno-plesne improvizacije v ciklu Neforma. Med njegove pomembnejše projekte in sodelovanja sodijo trio/duo Tilt (plošči Dvojnik in Tilt), delo z japonskim tolkalcem Seijirom Murayama (plošča Nepretrganost), cede otroških pesmi Sonce in sončnice, lani izdana plošča tria Trojnik (Moje uho ima ostre robove) in solistični album Sam za… (2014).
Vid Drašler (bobni)
Bobnar in tolkalec Vid Drašler, je zaključil štiri letno izobraževanje v tolkalski šoli Zlatka Kaučiča v Novi Gorici. Z zasedbo Balžalorsky/Drašler 3o je ustvaril presežek na domači jazzovski sceni. Da hrupnejša improvizacija nikakor ne pomeni manjše jasnosti je dokazal s triom Drašler-Karlovčec-Drašler. Leta 2015 je izdal solistični prvenec z naslovom Kramljanja. Sodeloval je še z glasbeniki kot so: Zlatko Kaučič, Andrej Boštjančič, Andrej Fon, Cene Resnik, Kaja Draksler, Mario Rechtern, Linda Sharrock, Petr Zelenka, Samo Kutin, Tao G. Vrhovec Sambolec.
Fotografije: Alex Ward-foto: Dawid Laskowski; Tom Jackson-foto: Neil Sloman; Benedict Taylor-foto: Dawid Laskowski; Daniel Thompson-foto: Gesina von Schröder; Cene Resnik-foto: Jože Požrl; Jošt Drašler-foto: Igor Petaros; Tomaž Grom-foto: Jan Šuntajs; Vid Drašler-foto: Igor Petaros
Partner: Galerija Kapelica / Zavod Kersnikova, Kersnikova 4, Ljubljana
Vstopnina6€
^^^^^^
Petek, 25. 3. 2016, ob 19:30
FriForma: Rezidenca CRAM
Galerija Kapelica/ 25. in 26.3.2016 in od 19.30 do 22.30Petek, 25. 3. 2016, ob 19:30
FriForma: Rezidenca CRAM
CRAM je glasbeni kolektiv in tudi neodvisna glasbena založba, ki je posvečen produkciji, promociji in razvoju improvizirane in nove glasbe. Leta 2011 ga je ustanovil Benedict Taylor, ki ga tudi vodi, sestavlja pa ga skupina pomembnih članov londonske improvizacijske in novoglasbene scene. Kolektiv bo na svoji dvodnevni rezidenci nastopil s priznanimi slovenskimi improvizatorji v osmih različnih kombinacijah, ki jih bo kuriral Benedict Taylor. cramrecords.blogspot.comAlex Ward (klarinet)
Alex Ward je skladatelj, improvizator in koncertni glasbenik. Njegova osnovna instrumenta sta klarinet in kitara, snemal in javno nastopal pa je tudi na altovskem saksofonu, klavirju, basovski kitari ter kot vokalist. S svobodno improvizirano glasbo se ukvarja od leta 1986, ko se je seznanil z legendarnim kitaristom Derekom Baileyjem. Najdlje je sodeloval z bobnarjem Stevom Nobleom. Trenutno vodi več zasedb, med drugim Predicate, Forebrace, N.E.W. (Noble, Edwards, Ward), The Alex Ward Quintet & Sextet, Alex Ward & The Dead Ends ter duete s Tonyjem Bevanom, Thurstonom Moorom, Shojijem Hanom in Ingarjem Zachom. alexward.org.uk
Tom Jackson (klarinet, basovski klarinet)
Tom Jackson je klarinetist in saksofonist, aktiven v Londonu in Bruslju, večinoma v polju sodobne komponirane glasbe in svobodne improvizacije. Igral je prvi klarinet v številnih orkestrih, med drugim v New London Sinfonia in British Sinfonietta ter Waleškem državnem komornem orkestru. Sodeloval je s številnimi sodobnimi komornimi zasedbami, kot so Apartment House, Lontano, Plus-Minus in Cardiff New Music Collective, ki ga je tudi soustanovil. Na canterburyjski Univerzi Kristusove cerkve je zaključil doktorat o instrumentalnem vplivu in tveganju v svobodni improvizaciji. musictomjackson.com
Benedict Taylor (viola)
Benedict Taylor je britanski solist violist in skladatelj, specializiran za novo glasbo in improvizacijo. Na Royal Northern College of Music je študiral violo pri Rogerju Bigleyju (Lindsay Quartet), Thomasu Rieblu, Stevu Berryju (improvizacija) in Chrisu Rowlandu (komorna glasba). Med letoma 2008 in 2010 je študiral etnomuzikologijo na Goldsmiths College Univerze v Londonu. Nastopal in snemal je z glasbeniki, kot so Evan Parker, Tony Conrad, Steve Beresford, Alex Ward, Tom Jackson, Daniel Thompson, Terry Day, Alison Blunt, Pierre Boulez in Krzysztof Penderecki. benedict-taylor.blogspot.com
Daniel Thompson (akustična kitara)
Kitarist Daniel Thompson je izjemno aktiven na londonski improvizacijski sceni tudi kot organizator saj vsak mesec organizira koncertni cikel na Foley Street v King and Queen pubu. Leta 2006, ko se je preselil v London, je študiral pri kitaristu in soustanovitelju Mopomos-a Johnu Russellu. Nastopal in sodeloval je s številnimi improvizatorji, kot so Guillaume Viltard, Neil Metcalfe, Adam Bohman, Terry Day, Simon Rose, Steve Noble, Alex Ward, Phil Durrant, Benedict Taylor, Roland Ramanan, Mark Sanders, Tom Jackson, in Julie Kjaer. danielthompsonguitar.com
Cene Resnik (tenorski saksofon)
Ceneta Resnika zadnja leta poznamo kot zelo aktivnega improvizatorja. Po študiju jazza na Deželnem konzervatoriju v Celovcu ga je vedno bolj začela zanimati robna, kreativna glasba, trenutno komponiranje in prosto improviziranje. Igra v triu Trojnik s Tomažem Gromom in Vidom Drašlerjem Trojnik in vodi trio Watch for Dogs, z Giovannijem Maierjem na kontrabasu in Zlatkom Kaučičem na bobnih. Resnika zanima povezovanje narave zvoka in stanje uma, tudi skozi tehnike meditacije, ki se jih uči v Indiji.
Jošt Drašler (kontrabas)
Jošt Drašler je študiral muzikoligijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani in jazz - kontrabas na Deželnem konzervatoriju v Celovcu. V zadnjem času se intenzivno ukvarja s sodobnimi glasbenimi praksami saj se redno udeležuje (in tudi soorganizira) delavnice svobodno improvizirane glasbe (BCMF, Raziskava refleksija, Ponedeljkovo rojišče, Mariboring, 4 States Sessions, Improcon idr.) in sodeluje z Zavodom Sploh, kot sokurator cikla Neforma. Lansko leto je z bratom Vidom Drašlerjem in Markom Karlovčcom izdal ploščo z naslovom Stir (Zavod Sploh & L'innomable).
Tomaž Grom (kontrabas)
Tomaž Grom se, kot improvizator, posveča raziskovanju razširjenih tehnik igranja kontrabasa, tudi v kombinaciji z elektroniko. V zadnjih letih je sodeloval s Seijirom Murayamo, Jonasom Kocherjem, Michelom Donedajem, Nate Wooleyem, Guillaume Viltardom, Rogerjem Turnerjem in mnogimi drugimi. Kot umetniški vodja Zavoda Sploh izvaja improvizatorske delavnice - Raziskava-refleksija, organizira koncertna cikla Confine aperto in Zvokotok, festival Neposlušno in glasbeno-plesne improvizacije v ciklu Neforma. Med njegove pomembnejše projekte in sodelovanja sodijo trio/duo Tilt (plošči Dvojnik in Tilt), delo z japonskim tolkalcem Seijirom Murayama (plošča Nepretrganost), cede otroških pesmi Sonce in sončnice, lani izdana plošča tria Trojnik (Moje uho ima ostre robove) in solistični album Sam za… (2014).
Vid Drašler (bobni)
Bobnar in tolkalec Vid Drašler, je zaključil štiri letno izobraževanje v tolkalski šoli Zlatka Kaučiča v Novi Gorici. Z zasedbo Balžalorsky/Drašler 3o je ustvaril presežek na domači jazzovski sceni. Da hrupnejša improvizacija nikakor ne pomeni manjše jasnosti je dokazal s triom Drašler-Karlovčec-Drašler. Leta 2015 je izdal solistični prvenec z naslovom Kramljanja. Sodeloval je še z glasbeniki kot so: Zlatko Kaučič, Andrej Boštjančič, Andrej Fon, Cene Resnik, Kaja Draksler, Mario Rechtern, Linda Sharrock, Petr Zelenka, Samo Kutin, Tao G. Vrhovec Sambolec.
Fotografije: Alex Ward-foto: Dawid Laskowski; Tom Jackson-foto: Neil Sloman; Benedict Taylor-foto: Dawid Laskowski; Daniel Thompson-foto: Gesina von Schröder; Cene Resnik-foto: Jože Požrl; Jošt Drašler-foto: Igor Petaros; Tomaž Grom-foto: Jan Šuntajs; Vid Drašler-foto: Igor Petaros
Partner: Galerija Kapelica / Zavod Kersnikova, Kersnikova 4, Ljubljana
Vstopnina6€/10€ za oba večera
^^^^^^
Sobota, 5. 3. 2016, ob 21:00
Lasugrlu, vokalni performans (premiera)
17. mednarodni feministični in kvirovski festival RDEČE ZORE/Nočna izložba Pešak, Metelkova mestoSobota, 5. 3. 2016, ob 21:00
Lasugrlu, vokalni performans (premiera)
Nastopajo: Baabure (Tea Vidmar, Ana Kravanja, Mateja Gorjup, Rada Kikelj Drašler, Vesna Godler)Prostovoljni prispevki
---
Rdeče zore že od nekdaj negujemo in uresničujemo gorečo potrebo po spodbujanju umetniške produkcije domačih ustvarjalk in ustvarjalcev. V zadnjih letih smo na oder splavile_i uspešno serijo burlesk Fem TV, prvo izvedbo Rdečega kabareta, utrinke lezbično-feministične likovne produkcije Skozi njene oči in, v tej maniri, na letošnjo edicijo festivala, povabile_i pet prekaljenih ustvarjalk, ki so si za to priložnost nadele ime Baabure.
Baabure bodo besno, srdito, prvinsko, meketejoče, individualno, skupninsko, divje, nežno in krčevito napenjale glasilke iz petih oken Nočne izložbe Pešak, kakor bo pač sekala Luna na premiere dan. Z igro petja in gibov bodo preizpraševale ne/vidnost žensk saj, pet oken simbolizira nejavno sfero ženskega življenja, s katere bo tisto, kar je vidno, manj slišno in, kar bo slišno, bo manj vidno.
Obiskovalke_ci bodo performans lahko spremljali stoje ali sede iz lično urejene zelenice pod okni ali skozi daljnogled, ki je nameščen na opazovalnem stolpu nasproti petih oken galerije.
Nastopajoče
Tea Vidmar je širšemu občinstvo znana predvsem kot igralka in mentorica uličnega gledališča Ane Monro. Kot vokalistka je aktivna v zasedbi Positive illusion in pri pripovedovanju libanonskih zgodb Polone Prosen. Obiskuje glasbeno šolo za klasično petje in raziskuje različne glasbene tehnike.
Ana Kravanja je diplomirana slikarka in ustvarjalna glasbenica -multiinštrumentalistka, ki izvaja avtorsko glasbo v duu Najoua in triu Širom. Kot improvizatorka na violini sodeluje z mnogimi glasbenicami_ki in plesalkami_ci. Zadnji dve leti aktivno raziskuje glas in petje ter vodi izvirne glasbene delavnice za otroke.
Mateja Gorjup je diplomirana etnologinja in kulturna antropologinja, pevka, pedagoginja in mentorica različnih glasbenih delavnic za vse generacije. Vrsto let se posveča poustvarjanju ljudskih pesmi različnih slovanskih narodov, s posebnim poudarkom na slovenskem ljudskem pesemskem izročilu. Raziskuje glas in telo. L. 2015 je izdala samostojni glasbeni prvenec IJEKARU.
Vesna Godler je članica dueta All Strings Detached, kjer poje in igra električno bas kitaro. Kot vokalistka in soavtorica besedil je aktivna tudi v rock-etno zasedbi Didiwa. Gostovala je v zasedbah: Prismojeni profesorji bluesa, Črni peter, Aritmija FreOoO in na plošči Andreja Fona - Hupam, da ste dobro.
Rada Kikelj Drašler je diplomirala na ALUO iz umetniške fotografije. Je interdisciplinarna ustvarjalka sodobne umetnosti, pesnica in vokalistka v zasedbi Orkestrada. Za glasbeno in pesniško ustvarjanje je prejela več nagrad (1. nagrada na Festivalu slovenskega Šansona, 1. nagrada pesniškega slema (Euro Globe)). Deluje tudi na področju uličnega gledališča in gledališča za otroke.
^^^^^^
Petek, 4. 3. 2016, ob 19:00
17. mednarodni feministični in kvirovski festival RDEČE ZORE
4. – 8. marec 2016, Ljubljana (Metelkova mesto, Tovarna Rog)Petek, 4. 3. 2016, ob 19:00
17. mednarodni feministični in kvirovski festival RDEČE ZORE
Program spremljajte na: www.rdecezore.org
^^^^^^
Sreda, 27. 1. 2016, ob 21:00
FriForma: VIRTARANTA OKUDA BERGER TRIO, MARKO JENIČ & IZTOK KOREN, TEA VIDMAR
Klub Gromka, Metelkova mestoSreda, 27. 1. 2016, ob 21:00
FriForma: VIRTARANTA OKUDA BERGER TRIO, MARKO JENIČ & IZTOK KOREN, TEA VIDMAR
Na otvoritvenem koncertu na novo poimenovanega glasbenega cikla FriForma (prej Džez pri koritu), ki ga organizira KUD Mreža, bo Virtaranta Okuda Berger trio predstavil album Live @ RojiŠČe (založba Zvočni prepihi 2016), za razgiban impro večer pa bodo poskrbeli še Marko Jenič (violina) in Iztok Koren (banjo) ter Tea Vidmar (vokal).vstopnina: 5€
VIRTARANTA OKUDA BERGER TRIO
Improvizatorji so se spoznali leta 2014 na festivalu Multiversal ter se ujeli v zvočenju godal in prepariranega seta bobnov. Junija 2015 so na mini turneji po domačih odrih med drugim gostovali v serialki Rojišče na vrhniškem Bazenu in posnetek koncerta zabeležili na plošči Live @ RojiŠČe.
Jaka Berger je že leta eden tistih centralnih motorjev domače neodvisne scene, brez katerih si težko predstavljamo tako njeno javno podobo kot njeno aktivno drobovje. Znotraj vrste mlajših kreativcev gre v njegovem primeru nedvomno za prototipsko pojavo, za pobudnika, ki koplje v vse pore telesa nekomercialne kulture. V prvi vrsti ga seveda poznamo kot glasbenika – bobnarja in zvočnega raziskovalca, vendar je že zgodaj moral večkrat z glavo skozi zidove svojih okolij, tako da ga je nuja oblikovala tudi v organizatorja dogodkov, založnika, radijskega sodelavca in zaganjalca aktivnih prostorov ter skupnosti.
brgstime bandcamp
Antti Virtaranta je na Švedskem rojen Finec, ki se je z jazzom pobližje spoznal med bivanjem v ZDA, kamor se je kot otrok preselil s starši. V Filadelfiji je pozneje jazz tudi študiral in veliko nastopal po tamkajšnjih koncertnih prizoriščih. Basist in skladatelj trenutno živi v Berlinu, njegovo delo pa je usmerjeno predvsem k improvizaciji in drugim kreativnim sodelovanjem. Nastopa kot improvizator solist in sodeluje s številnimi zasedbami.
avirtmusic
fb virtaranta
Rieko Okuda (violina, klavir) je pianistka in skladateljica s temelji v klasičnih glasbi, ki se jo je začela učiti pri treh letih na Japonskem. Po selitvi v ZDA, kjer je študirala jazz, sta jo začela zanimati svobodno improvizirana glasba in free jazz. Igrala je z velikimi improvizatorji, kot so Marshall Allen (iz Sun Ra Arkestra), Elliott Levin (snemal je s Cecilom Taylorjem), Calvinom Westonom (snemal je z Ornettom Colemanom) idr. Med bivanjem v ZDA je nastopala na številnih festivalih, interes za improvizirano glasbo pa jo je pripeljal v Berlinu, kjer se je vključila v živahno impro dogajanje.
fb okuda
MARKO JENIČ (violina)
Violinist Marko Jenič je samouki raziskovalec na področju svobodne improvizirane glasbe. Zanima ga osebni in stilistično neomejen pristop pri razkrivanju plasti zvočnosti in umetniške izraznosti. Pred ponovnim odkritjem magično cvilečega zvoka violine, ki jo je igral na pobudo družine v glasbeni šoli, je bil dejaven kot tolkalec in bobnar v žanrsko raznovrstnih zasedbah. Kot glasbenik in animator je sodeloval pri eksperimentalnem senčnem gledališču in otroških lutkovnih predstavah. Zadnja leta intenzivno igra violino, se redno udeležuje delavnic in nastopov svobodne improvizirane glasbe v okviru dejavnosti Zavoda Sploh ter koncertira in snema z glasbeniki, kot so: Samo Kutin, Jošt Drašler, Vid Drašler, Irena Tomažin, Andrej Fon, Marko Karlovčec… Poleg glasbenega udejstvovanja je tudi pedagog in vzgojitelj predšolskih otrok.
IZTOK KOREN Igra banjo, s svobodno improvizacijo se intenzivneje ukvarja od leta 2014, ko se začne udeleževati delavnic v organizaciji zavoda Sploh RR - raziskava, refleksija in delavnic v sklopu festivala Neposlušno (vodje Ute Kanngiesser, Jennifer Allum, Dimitra Lazaridou Chatzigoga, Seijiro Murayama). Poleti 2015 se udeleži kongresa improvizirane glasbe Improcon v Kumrovcu in nastopa na festivalu Bučno 6. Principe svobodne improvizacije uporablja tudi na plesnih predstavah No more solo in Syneasthesia (produkcija zavod Flota), kjer sodeluje kot izvajalec žive glasbe na performansih. Sicer je aktiven član glasbenih zasedb Škm banda, Hexenbrutal in Širom.
TEA VIDMAR je aktivna na področju uličnega gledališča, fizičnega gledališče in glasbe in je trenutno zaposlena kot pedagoška vodja izobraževalnega programa ŠUGLA, ki ga organizira Gledališče Ane Monro. Svojo izkušnjo improvizacije v uličnem gledališču, utemeljeno na navdihu, ki ga črpa iz okolja, poskuša prenesti v polje glasbene improvizacije, zato se pri svojem glasbenem snovanju naslanja na okolico in zvoke, ki jo obdajajo. Navdihujejo jo tudi zvočnost glasu in njegove različne oblike. Njen ljudski glas je njena duša, vendar rada kombinira različne zvrsti in v njih išče nekaj svojega. Poleg tega, da tesno sodeluje z Gledališčem Ane Monro, je leta 2012 na mednarodni rezidenci v Glasgowu ustvarila svojo prvo solo produkcijo »What rests in your mind«. Sodeluje pa tudi z dansko gledališko skupino Arrièrregarden v projektu »Sleep walk« in s slovensko plesno skupino Fičo balet v raziskovalnem projektu »Parodos«. Je soustanoviteljica senčno-gledališkega dua AllaTea in glasbene skupine Positive Illusion.
VIRTARANTA OKUDA BERGER TRIO
Foto: Špela Škulj
MARKO JENIČ & IZTOK KOREN
Foto: Julij Borštnik
TEA VIDMAR
Foto: Arhiv Zavod Sploh
Organizacija: KUD Mreža
^^^^^^
Web: Anna Ehrlemark, Urška Merc, Uroš Gustinčič, Nataša Serec.
Animacija: Mileta Postić
Animacija: Mileta Postić