PRETEKLI DOGODKI
Ponedeljek, 27. 2. 2017, ob 21:00
Metabonma: Aleš Klančar (trobenta) in Jože Bogolin (tolkala)
Klub Gromka, Metelkova mestoPonedeljek, 27. 2. 2017, ob 21:00
Metabonma: Aleš Klančar (trobenta) in Jože Bogolin (tolkala)
Aleš KlančarAleš Klančar (1981) je po zaključenem šolanju na Srednji glasbeni in baletni šoli v letu 2000 začel študij trobente na Akademiji za glasbo pri Stanku Arnoldu. Leta 2001 pa na Akademiji za glasbo v Malmöju na Švedskem pri priznanem solistu Håkanu Hardenbergerju, kjer je leta 2005 tudi diplomiral. Tekom študija se je izpopolnjeval tudi pri drugih uveljavljenih profesorjih kot so Bo Nilsson, Stephen Burns, Thomas Stevens, Rex Martin, Gabriele Cassone idr. Od nagrad, ki jih je prejel v času šolanja, izpostavlja 1. nagrado in zlato plaketo na Državnem tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov TEMSIG (1996,1999) ter Škerjančevo nagrado za nadarjenost in izjemne glasbene dosežke (2000). Bil je tudi večkratni dobitnik štipendije švedske Kraljeve akademije za umetnost (2005-2007).
Že v času študija se je pod vplivom Håkana Hardenbergerja posvečal sodobni klasični glasbi in po zaključenem šolanju pogosto sodeloval z različnimi mednarodnimi zasedbami. Danes je redni član portugalskega Remix Ensemble Casa da Musica in nizozemske zasedbe Insomnio, sodeluje pa tudi z drugimi tujimi ansambli za sodobno klasično glasbo kot so MusikFabrik/Nemčija, KlangForum/Avstrija, Contrechamps/Švica, Ars Nova/Švedska, Athelas Sinfonietta/Danska. Delal je z mnogimi priznanimi dirigenti kot so Peter Rundel, Pascal Rophé, Emilio Pomarico, Péter Eötvös in nastopal na tako na domačih kot tujih festivalih Acht Brücken (Köln), Warsaw Autumn, Axes Festival (Krakow), Donaueschingen Festival, Ultraschall (Berlin), Wien Modern, Time of Music (Viitasaari), Wittener Tage für neue Kammermusik, Printemps des arts (Monte-Carlo). Na svoji glasbeni poti je sodeloval s številnimi Simfoničnimi orkestri (Göteborški Simfoniki, Štokholmska Kraljeva Filharmonija, Kraljeva Danska Opera, Operni Orkester v Malmöju, Simfonični Orkester Turku, Slovenska Filharmonija…), nastopal pa je tudi kot solist, zlasti v tujini (Radijski Orkester WDR, Komorni Orkester iz Seula, nizozemski Insomnio ensemble, Simfonični Orkester iz Malmöja), pa tudi v Sloveniji (Slovenska Filharmonija). V maju 2017 bo kot solist z ansamblom Insomnio nastopil v kolosalni stvaritvi Michaels Reise um die Erde iz ciklusa Donnerstag aus Licht Karlheinza Stockhausna ter z Remix Ensemble v Ballati no. 5 Francesca Filideija za trobento in orkester (portugalska krstna izvedba).
V zadnjem času se aktivneje posveča tudi poučevanju mladih glasbenikov na poletnih šolah in seminarjih ter sodeluje kot član strokovnih komisij na tekmovanjih.
Jože Bogolin
Tolkalec Jože Bogolin je, po končani glasbeni šoli v Krškem, nadaljeval šolanje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, na Akademiji za glasbo v Ljubljani, magistrski študij je opravil na Münchenski Visoki šoli za glasbo in teater v razredu prof. Petra Sadla. Kot solist in član raznih sestavov se pojavlja na odrih po vsem svetu, najbolj aktivno v zasedbi Drumartica – Slovenskem tolkalnem duu, ki je eden najbolj odmevih in razpoznavnih tolkalnih duov v svetu. Od leta 2011 deluje kot profesor za tolkala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana. Kot umetniški vodja oblikuje tolkalni festival Xylodrum in cikel koncertov Metabonma.
Na seznamu mnogih glasbenikov s katerimi sodeluje so: Mate Bekavac, Richard Tognetti, Marko Hatlak, Jan Cober, družina Boginov, Vladimir Askhenazy, N. J. Živković, Keiko Abe, Momoko Kamiya, Bogdan Bacanu, Eric Sammut, Katarzyna Mycka, John Beck, Peter Erskin, Ludwig Albert Kot član in solist igra z različnimi orkestri in komornimi sestavi: EUYO Wind Ansamble, EUYO Simfonični orkester, Slovenska filharmonija, RTV Orkester Ljubljana, SNG Opera-Balet Orkester Ljubljana, Komische Oper Berlin, Australian Chamber, Perkumania, Slowind in Drumartica.
Prvenec Drumartica I dua Drumartica dopolnjuje pestro zbirko Jožetovih zvočnih zapisov s priznanimi umetniki, kot so Jorge Ben (Dejavu Rec), Orkester RTV Slovenija/Jurg Wyttenbach (RTVS), TASF (ZKP), Hamo&Tribute 2love, Dejan Lapanja in Katarina Juvančič.
Vstopnina: 5€
Koncertni cikel podpirata Ministrstvo RS za kulturo in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo.
^^^^^^
Sreda, 8. 2. 2017, ob 21:00
FriForma na Prešernov dan: Kimmig-Studer-Zimmerlin feat. John Butcher
Klub Gromka, Metelkova mestoSreda, 8. 2. 2017, ob 21:00
FriForma na Prešernov dan: Kimmig-Studer-Zimmerlin feat. John Butcher
Harald Kimmig (violina)
Daniel Studer (kontrabas)
Alfred Zimmerlin (violončelo)
John Butcher (saksofoni)
John Butcher, mojster krožnega dihanja in prepihavanja na tenorski in sopranski saksofon, odlično dopolnjuje Kimmig-Studer-Zimmerlin trio, saj mu uspeva pridobiti tone, na način, da se poslušalci sprašujejo, kateri instrument je odgovoren za določen zvok.
Povod za turnejo po Švici in Nemčiji ter nastopu v sklopu cikla FriForma je v jeseni 2016 izdana zgoščenka – RAW (Leo Records, VB)
Harald Kimmig (1956) je violinist, glasbeni improvizator in performer, ki v svojih projektih raziskuje zvoke in glasbeno improvizacijo v povezavi z drugimi umetnostmi. Poleg sodelovanja s triom Kimmig-Studer-Zimmerlin deluje v mnogimi projektih, kot na primer Human Factory, kjer kot solist nastopa s pisatelji, vizualnimi umetniki in plesalci. Decembra 2016 je s plesalcem Hideo Heshikijem premierno uprizoril nov projekt „Interface” v Freiburgu. Od leta 2016 poučuje improvizacijo na Visoki šoli za glasbo TIP (Schule für Tanz, Improvisation und Performance) v Freiburgu. Je redni gost profesor na glasbenih akademijah v Baslu in Bernu.http://www.haraldkimmig.de
Daniel Studer (1961) je kotrabasist, magister umetnosti in glasbene pedagogike, gostujoči skladatelj v „Elektronisches Studio” v Baslu. Njegov poudarek je na improvizaciji in mešanih oblikah improvizacije in kompozicije. Stalno raziskovanje instrumenta ga je vodilo do mnogih solo nastopov. Od leta 1993 poučuje improvizacijo na različnih glasbenih šolah, med drugimi, na Bernski Univerzi umetnosti. Leta 2011 je prejel nagrado mesta Zürich (Werkjahr der Stadt Zürich). http://www.danielstuder.ch
Alfred Zimmerlin (1955) je študiral muzikologijo in etnomuzikologijo na Züriški univerzi in glasbeno teorijo in kompozicijo pri profesorjema Hansu Wüthrichu in Hansu Ulrichu Lehmannu. Njegov obsežen skladateljski opus obsega skladbe za klavir, komorno, vokalno, orkestralno in elektronsko glasbo, glasbeno gledališče in dela za radio in film. Kot čelist - improvizator je sodeloval v različnih zasedbah v Evropi in ZDA, je aktiven član zasedbe Karl ein Karl. V sodelovanju s Petrom K Freyem in Michelom Seignerjem izvaja improvizacijo in kompozicijo. Njegove umetniške dejavnosti so bile nagrajene s številnimi nagradami. Je tudi profesor za prosto improvizacijo na Univerzi za glasbo - FHNW Basel, Švica.http://alfredzimmerlin.ch/
Delo Johna Butcherja (1954) temelji na improvizaciji, lastnih kompozicijah, raziskovanju povratne informacije in skrajne akustike. Po izobrazbi fizik je leta 1982 zapustil akademski krog in od takrat sodeloval z več sto glasbeniki, če naštejemo nekaj najbolj renomiranih: Derek Bailey, John Tilbury, John Stevens, The EX, Akio Suzuki, Gerry Hemingway, Polwechsel, Gino Robair, Rhodri Davies, Okkyung Lee, John Edwards, Toshi Nakamura, Paul Lovens, Eddie Prevost, Mark Sanders, Christian Marclay, Otomo Yoshihide, Phil Minton in Andy Moor - http://www.johnbutcher.org.uk/
Vstopnina: 7€
Fotografija: Jean-Claude Serrasin
Koncertni cikel podpirata Ministrstvo RS za kulturo in Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo.
Zahvala: Pro Helvetia, Ernst Göhner Stiftung, Nicati de Luze, Fondation SUISA, SIS.
^^^^^^
Web: Anna Ehrlemark, Urška Merc, Uroš Gustinčič, Nataša Serec.
Animacija: Mileta Postić
Animacija: Mileta Postić